TWARDA WODA A WŁOSY – jaki wpływ na włosy ma twarda woda w kranie?

Twarda woda a włosy – poznaj wpływ twardej wody na włosy i Twoją pielęgnację

Woda jest niezbędnym elementem naszej codziennej pielęgnacji i niezaprzeczalnie elementem, który ma znaczenie dla włosów. Niestety woda w kranie nie wszędzie jest taka sama i może inaczej wpływać na stan włosów. W wielu regionach występuje twarda woda, a jej wpływ na włosy jest tematem, który zasługuje na naszą uwagę, bo czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to ona jest największym problemem w naszej pielęgnacji. W tym artykule dowiesz się czym jest twarda woda, jakie ma skutki dla naszych włosów i jakie metody można zastosować, aby zminimalizować negatywny wpływ twardej wody na włosy.

twarda woda a włosy

Czym jest twarda woda?

Twarda woda to rodzaj wody, który zawiera zwiększoną ilość minerałów, przede wszystkim wapnia i magnezu. Te minerały mogą osadzać się na włosach i skórze głowy. Skala twardości wody jest mierzona w stopniach niemieckich dH, które powszechnie używane są też w Polsce, a im wyższa wartość dH, tym woda jest twardsza. Twarda woda może być problemem w wielu miejscach na całym świecie, a jej wpływ na włosy jest dobrze udokumentowany.


Jak sprawdzić czy masz twardą wodę w kranie?

Tak naprawdę nie musisz tego sprawdzać. Jeżeli ją masz, to na pewno o tym wiesz po ilości osadzającego się kamienia pod prysznicem, szybkości zużywania filtra w dzbanku filtrującym wodę, czy po ilości i szybkości odkładania się kamienia w czajniku. Twarda woda jest też mniej przyjemna dla skóry, miękka woda jest delikatniejsza. Wiem, bo zawsze odczuwam tę różnicę wyjeżdżając na wakacje. Widzę też ogromną różnicę w jakości moich włosów i to, że dokładnie taka sama pielęgnacja działa na moje włosy inaczej przy myciu twardą i miękką wodą. Oczywiście na korzyść tej drugiej.

Jeżeli chcesz sprawdzić twardość swojej wody, możesz to zrobić odpowiednimi testerami, dzięki którym poznasz jakość wody w kranie. Według informacji producenta takich testerów, w przypadku, gdy twardość wody jest wyższa niż 10-12 stopni dH, woda kwalifikuje się już do zmiękczania filtrami. Ogólnie skala twardości wody wygląda następująco:

  • 0-4 dH – woda bardzo miękka
  • 5-8 dH – woda miękka
  • 9-12 dH – woda średnio twarda
  • 13-18 dH – woda twarda
  • 19 i wyżej dH – woda bardzo twarda

wpływ twardej wody na włosy

Wpływ twardej wody na włosy

1. Osadzanie się minerałów na włosach

Jednym z głównych problemów związanych z twardą wodą jest to, że minerały, takie jak wapń i magnez, osadzają się na włosach. To może prowadzić do tworzenia się osadów, które są trudne do usunięcia tradycyjnymi środkami myjącymi, które często mają zasadowy odczyn. W pielęgnacji włosów zdecydowanie lepiej wybierać kosmetyki o neutralnym pH, a najlepsze dla włosów szampony to te o pH < 5,5.

2. Suche i matowe włosy

Woda o wysokiej twardości może również sprawić, że włosy stają się suche, matowe, spuszone i trudne do ułożenia. Ciężej je rozczesać i stylizować.

3. Problemy ze skórą głowy

Osady minerałów mogą również prowadzić do problemów ze skórą głowy – jej swędzeniem, podrażnieniem i ogólną suchością. To może skutkować problemami z łupieżem czy przetłuszczaniem się skóry głowy.

4. Wpływ na kolor włosów

O tym mało się mówi, ale twarda woda wpływa również na odcień blondu, powodując jego ocieplanie. Wpływa również na inne kolory po farbowaniu, powodując ich matowienie.


Jak minimalizować wpływ twardej wody na włosy?

Istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować negatywny wpływ twardej wody na nasze włosy:

1. Filtr do wody

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zainstalowanie filtra do wody w domowym systemie wodociągowym. Filtr ten pomaga usunąć nadmiar minerałów z wody, sprawiając, że staje się ona bardziej miękka i łagodniejsza dla włosów i skóry głowy oraz ogólnie jest lepsza do codziennego stosowania.

2. Produkty do pielęgnacji włosów

Istnieją również specjalne produkty do pielęgnacji włosów, które pomagają usunąć z włosów osady z twardej wody, przywracając włosom blask i miękkość. Najpopularniejszym z nich jest szampon chelatujący, który dzięki odpowiedniemu pH i odpowiednim składnikom (kwasy, EDTA) pomaga usunąć osady mineralne z powierzchni włosa. Szampon chelatujący jest mocniejszy niż zwykłe szampony i nie nadaje się do codziennego stosowania. Optymalne użycie to co ok. 3. mycie lub używanie raz w tygodniu.

3. Domowe płukanki

Domowe płukanki, np. płukanka octowa, to również dobry sposób na usunięcie osadów z włosów i przywrócenie im miękkości i blasku. Wystarczy rozpuścić odpowiednią ilość octu w wodzie (przepis znajdziesz na moim blogu – polecam skorzystać z wyszukiwarki) i użyć tego roztworu jako płukanki po umyciu włosów. Jest to ostatni etap mycia włosów – płukanki nie zmywamy już wodą. Tak jak w przypadku produktów chelatujących, trzeba pamiętać o tym, że płukankę stosujemy raz na jakiś czas. Zbyt częste stosowanie może przesuszyć włosy.


Jak widać twarda woda może mieć negatywny wpływ na nasze włosy, prowadząc do osadzania się minerałów, suchości włosów i problemów skórnych. Istnieją jednak sposoby, aby zminimalizować ten wpływ i warto z nich korzystać. Dbając o jakość wody, którą używamy do mycia włosów, wpływamy realnie na poprawienie ich kondycji, a codzienna pielęgnacja staje się skuteczniejsza.

Don`t copy text!