Skuteczna pielęgnacja – najlepsze kremy, szampon do suchej skóry głowy i siarka w pielęgnacji

0
(0)

Skuteczna pielęgnacja twarzy, ciała i włosów polega na dobraniu odpowiednich produktów do potrzeb skóry. Poniżej garść porad, które pomogą lepiej dobrać odpowiednią pielęgnację i podpowiedzą, czego szukać w składach kosmetyków.

  1. Najlepszy krem do stóp
  2. Szampon do suchej skóry głowy
  3. Siarka w pielęgnacji

skuteczna pielęgnacja - najlepszy krem do stóp, szampon do suchej skóry głowy i siarka w pielęgnacji skóry

Najlepszy krem do stóp – czego szukać w składzie

Skuteczna pielęgnacja stóp czasami może być wyzwaniem. Znalezienie dobrego kremu do stóp jest szczególnie trudne, gdy mamy bardzo suche stopy i pięty.

Dobry krem do stóp do skóry suchej bogaty jest w emolienty, zapewniające skórze miękkość i gładkość. Szczególnie dobrze sprawdzają się naturalne oleje i masła, takie jak np. masło shea. Im wyżej takie składniki są w składzie, tym krem będzie miał bardziej odżywczą, bogatą formułę. Powinny być jak najbliżej początku składu INCI, na pierwszych pozycjach (aby tworzyły jego bazę).

W przeciwieństwie do kosmetyków do twarzy, sprzymierzeńcem w walce z naprawdę suchą skórą na stopach jest parafina. To cięższy emolient, który tworzy mocną warstwę ochronną. W przypadku skóry na stopach i piętach nie musimy obawiać się jej właściwości zapychających. Sprawdzi się natomiast dobrze do zmiękczenia i ochrony mocno przesuszonej skóry. W codziennej pielęgnacji warto jednak postawić na naturalne masła i oleje, a parafinę stosować jako dodatek do pielęgnacji.

Skutecznym składnikiem kremów do stóp jest również mocznik, który zależnie od stężenia może nawilżać i regenerować lub złuszczać i działać antybakteryjnie.

W naturalnej domowej pielęgnacji stóp świetną alternatywą dla kremu jest stosowanie żelu aloesowego i masła shea. Aloes nawilża, a masło shea odżywia, zmiękcza i chroni suchą skórę. Najpierw nakładamy aloes, a później masło shea. Na to zakładamy bawełniane skarpetki.

Aby krem mógł skutecznie działać warto też co jakiś czas złuszczać martwy naskórek i usuwać zrogowacenia. Sprawdzi się do tego odpowiednia tarka lub skarpetki złuszczające. Oprócz substancji złuszczających zawierają one również substancje zmiękczające naskórek.


Szampon do suchej skóry głowy

Najczęściej skupiamy się na oczyszczaniu skóry głowy, jednak warto pamiętać, że nie każda skóra potrzebuje mocnego oczyszczania. Niektóre reagują źle na mocniejsze substancje oczyszczające, szczególnie przy dłuższym stosowaniu. Może objawiać się to suchością, złuszczaniem naskórka, podrażnieniem i zaczerwienieniem. Zbyt mocne oczyszczanie skóry może powodować też jej wzmożone przetłuszczanie, podobnie jak ma się to w przypadku cery tłustej (skóra produkuje sebum, aby się nawilżyć). To przeciwieństwo tego, czym powinna być zdrowa i skuteczna pielęgnacja skóry głowy i włosów.

W takim przypadku warto sięgać po szampon nawilżający, zamiast po typowo oczyszczające propozycje. A na pewno warto omijać typowe rypacze. Czym jest rypacz? To mocny, prosty szampon, który maksymalnie oczyszcza skórę i włosy, zostawiając na nich czystość dającą efekt tzw. skrzypienia. Usuwają one substancje lipidowe z powierzchni skóry i włosów. W swoim składzie zawierają mocne substancje myjące i ekstrakty ziołowe.

Jakich składników unikać w szamponach mając suchą skórę głowy? Przede wszystkim mocnych substancji myjących. Do tej grupy należy Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS) i Magnesium Laureth Sulfate (MLS). Substancjami wysuszającymi w kosmetykach jest również sól i alkohol (np. alkohol denat.). Wysuszać i podrażniać mogą też ekstrakty ziołowe. Nie warto sięgać też po szampony z silikonami, które przy dłuższym stosowaniu mogą gromadzić się na skórze głowy i zapychać mieszki włosowe. Więcej informacji na temat pisałam tutaj: alkohol w kosmetykach do włosów i silikony w kosmetykach.

Czego szukać w dobrych szamponach do suchej skóry głowy? Ważne jest, aby szampon zawierał substancje nawilżające i odżywcze, łagodzące właściwości oczyszczające zastosowanych detergentów. Dobre substancje nawilżające to aloes, alantoina, panthenol, betaina, mocznik i gliceryna.

Szampon nawilżający sprawdza się też świetnie po rozjaśnianiu włosów, gdy skóra jest podrażniona działaniem substancji utleniających. Sucha, podrażniona skóra nie potrzebuje mocnych substancji oczyszczających, a czegoś, co ją ukoi i przywróci jej równowagę. Dobrze w tej roli sprawdzają się też nawilżające i łagodzące wcierki do skóry głowy, np. te oparte na aloesie, glicerynie, panthenolu i betainie.

Szampony nawilżające działają też dobrze na suche, zniszczone i łamliwe włosy. Pamiętaj jednak, że szampon dobieramy przede wszystkim do potrzeb skóry głowy, a nie do rodzaju włosów.


Siarka w pielęgnacji skóry

Siarka wykazuje wiele cennych właściwości w pielęgnacji skóry. Szczególnie cenne są jej właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające i kojące. Dzięki nim znalazła ona zastosowanie w pielęgnacji niemal całego ciała.

Jedną z najpopularniejszych form stosowania siarki w pielęgnacji skóry jest mydło siarkowe. Zawierają ono w swoim składzie ok. 3-5% siarki. Jest przeznaczone do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, gdzie szczególnie dobrze sprawdzają się przy nadmiernym przetłuszczaniu skóry głowy, łupieżu i świądzie. Mydła takie można używać również na trądzik na plecach i w innych miejscach objętych tych problemem. Sprawdzają się również w pielęgnacji cer tłustych i trądzikowych.

Mydło siarkowe ma następujące właściwości:

  • oczyszcza skórę
  • działa antybakteryjnie i antygrzybicznie
  • przyspiesza gojenie zmian trądzikowych
  • działa przeciwzapalnie i kojąco
  • reguluje pracę gruczołów łojowych – zmniejsza nadprodukcję sebum i łojotok
  • działa lekko ściągająco, dzięki czemu pomaga zmniejszyć rozszerzone pory
  • złuszcza skórę, usuwając zrogowaciały naskórek
  • pomaga w walce z łupieżem, łuszczycą, świądem i zapaleniem mieszków włosowych

Ze względu na silne właściwości oczyszczające, ważne jest, aby nie używać takiego mydła zbyt często. Optymalne jest używanie go do 2-3 razy w tygodniu. Po użyciu ważna jest odpowiednia i skuteczna pielęgnacja oraz stosowanie kremów bogatych w składniki aktywne, które odżywiają, chronią skórę i pomagają odbudować zaburzoną mocnym oczyszczaniem barierę hydrolipidową skóry. Takie składniki to m.in. ceramidy i emolienty. Część mydeł siarkowych jest też wzbogacona w naturalne oleje, dzięki czemu są one łagodniejsze dla skóry.

Mydeł siarkowych nie należy łączyć z innymi produktami o podobnym działaniu. Nie łączymy ich w pielęgnacji z retinoidami, nadtlenkiem benzoilu, czy mocniejszymi kwasami, takimi jak kwas salicylowy.

Twoja ocena

Opinie: 0 / 5. Liczba opinii: 0

Jeśli lubisz to co tworzę

Udostępnij moje treści

Don`t copy text!