
Prawidłowe mycie twarzy podstawą w pielęgnacji
Choć w naszych kosmetyczkach i łazienkowych szafkach zapewne gości niejeden ujędrniający krem, niejedna nawilżająca maseczka i odżywcze serum, o którego cenie lepiej nie wspominać, wszystkie te specyfiki w niczym nie pomogą naszej skórze, jeśli najpierw nie zadbamy o jej prawidłowe mycie. Odpowiednie oczyszczanie buzi wymaga pewnej wiedzy, odpowiednich preparatów, a przede wszystkim systematyczności. Dlaczego warto? Nie tylko dlatego, by poczuć się świeżo.
Codzienne oczyszczanie skóry twarzy owocuje atrakcyjnie promienną i naturalnie rozświetloną cerą, rzadziej pojawiającymi się wypryskami i niedoskonałościami oraz znacznie lepszym przyswajaniem substancji odżywczych pochodzących z pielęgnacyjnych kosmetyków. Regularnie myjesz buzię, ale zastanawiasz się, czy robisz to dobrze? A może w codziennym pędzie życia często zapominasz o obmyciu swojej cery? Poznaj nasze wskazówki dotyczące tajników mycia twarzy i przekonaj się, że prawidłowe mycie jest jednym z fundamentów idealnie zadbanej skóry.
Jak prawidłowo myć twarz?
Dla jak najlepszej kondycji skóry twarz powinno myć się dwa razy dziennie – rano, tuż po wstaniu, oraz przed udaniem się na nocny spoczynek. Czy tego chcemy, czy też nie, nasza skóra nieustannie produkuje sebum, złuszcza niepotrzebne komórki naskórka oraz pokrywa się z pozoru niedostrzegalną warstwą zanieczyszczeń, takich jak choćby kurz, pot, opary smogu, czy samochodowe spaliny. Ten brudny i utrudniający skórze oddychanie film należy systematycznie usuwać, by nie dopuścić do sytuacji, w której cera zyska ziemisty, niezdrowy koloryt oraz uciążliwe wypryski. Błędem jest jednak zbyt częste, intensywne oczyszczanie skóry twarzy w ciągu dnia. Jeśli potrzebujesz odświeżenia, delikatnie spryskaj buzię wodą termalną zamiast wykonywać kilkukrotny demakijaż i ponowny makijaż – takie działanie osłabia płaszcz hydrolipidowy skóry i nie sprzyja jej dobrej kondycji.
Myjąc buzię, zawsze stosuj odpowiednie do tego celu preparaty i używaj wody o letniej temperaturze. Łagodnie masuj skórę, kierującymi się lekko ku górze ruchami od środka do zewnątrz twarzy. Nie zapominaj także o delikatnym umyciu skóry nosa, który jest zwykle podatny na pryszcze i zaskórniki. Kończąc ablucję możesz opłukać twarz schłodzoną wodą, by zamknąć pory naskórka. Po umyciu buzi nie trzyj i nie szoruj jej mocno szorstkim ręcznikiem, tylko delikatnie osusz przy użyciu ręcznika z papieru lub miękkiego i świeżego ręcznika z miękkiej bawełny.
Aby przeciwdziałać wypryskom i stanom zapalnym skóry ręcznik, którym wycierasz twarz należy często prać w wysokiej temperaturze i nie dzielić go z innymi osobami. Wieczorem, po całym dniu spędzonym w bardziej lub mniej warstwowym make-upie, podstawowym etapem oczyszczania twarzy jest oczywiście staranny demakijaż. Nawet nie próbuj go zaniedbywać, bo skutki pomijania tej części pielęgnacji prędzej czy później dadzą o sobie znać. Podczas zmywania kolorowych mazideł, zacznij od oczyszczenia delikatnych okolic oczu. Nigdy nie szarp i nie naciągaj skóry, traktuj swoją buzię w delikatny sposób, a o poranku nie powitają Cię podrażnienia i zaczerwienienia. Przed rozpoczęciem konkretnej pielęgnacji, warto jednak dowiedzieć się, jaki masz typ cery, aby odpowiednio dobrać kosmetyki.
Czego najlepiej używać do mycia buzi?
Choć „czysta woda zdrowia doda”, ograniczenie się jednak tylko do poczciwej H₂O podczas mycia twarzy jest według wielu kosmetologów poważnym błędem – woda solo nie zawsze da radę usunąć nadmiar sebum i resztki makijażu. Współcześnie do dyspozycji masz przecież cały arsenał zróżnicowanych specyfików, dzięki którym Twoja twarz będzie zachwycać naturalnym pięknem. Korzystaj z nich mądrze, a skóra odpłaci Ci zdrowiem i estetycznym wyglądem.
Tradycyjne, zwykłe mydło nie jest zalecane do skóry twarzy, ponieważ jego zasadowe pH ewidentnie jej nie sprzyja Jeśli jednak upierasz się przy myciu twarzy mydłem, wybieraj delikatne mydełka dedykowane właśnie tej partii ciała. W przypadku problematycznej cery niezłym pomysłem może być sięgnięcie po mydło siarkowe, dziegciowe, oliwkowe lub biszofitowe, które przy regularnym stosowaniu potrafią odmienić stan skóry na lepsze. Ostatnio pielęgnacyjnym hitem jest też mydło węglowe, które skutecznie wspomaga walkę o wolną od niedoskonałości cerę.
Oprócz tego należy zadbać o odpowiedni preparat do demakijażu. Wśród nich najpopularniejsze są płyny micelarne i mleczka kosmetyczne, które w perfekcyjny sposób usuwają makijaż, pozostawiając miękką i odświeżoną cerę. Aplikuj je przy użyciu płatków kosmetycznych, zmieniając je do tego momentu, aż będą nieskazitelnie czyste. Później możesz stonizować buzię, sięgając po odpowiedni dla typu Twojej skóry tonik lub ziołowy napar. Jeśli jednak Twoja cera należy do wyjątkowo wrażliwych, rozważ konsultację z dermatologiem i stosowanie poleconych przez niego aptecznych pianek i emulsji, które nie wywołają podrażnień i ściągnięcia skóry.
Szukasz niedrogiego specyfiku który obmyje buzię i jej nie przesuszy? Możesz wypróbować jeden z płynów do higieny intymnej. Zwróć uwagę tylko na to, by jego skład był w miarę naturalny, a pH oscylowało w granicach 4,5. Podczas kompletowania produktów do mycia buzi nie sposób też pominąć łagodnych żeli myjących, często zawierających peelingujące drobinki, które usuwają martwe komórki naskórka i zapewniają twarzy delikatny, stymulujący mikrokrążenie masaż.
Jeśli chcesz, podczas oczyszczania buzi możesz także sięgnąć po specjalne silikonowe szczoteczki manualne, które w kilka chwil przywrócą Twojej skórze przyjemną gładkość i świeżość. Wartym rozważenia wydatkiem jest także szczoteczka, dzięki której Twoja oczyszczająca pielęgnacja twarzy będzie jeszcze bardziej efektywna. Lubisz próbować urodowych nowinek? Zainteresuj się wykonanymi z mięciutkiej mikrofibry specjalistycznymi rękawicami do demakijażu, które usuwają make-up tylko przy użyciu niewielkiej ilości wody.
Autorką wpisu gościnnego jest Marta Cieplak – szefowa działu uroda i lifestyle w dwutygodniku VIVA!.