PIELĘGNACJA WŁOSÓW ROZJAŚNIANYCH

Włosy rozjaśniane to bez wątpienia najcięższy w pielęgnacji rodzaj włosów. Do ich pielęgnacji sprawdzą się inne kosmetyki niż w przypadku włosów naturalnych i o niższej porowatości. Mimo zniszczeń i suchości również je da się wyprowadzić na prostą. Jak wygląda skuteczna pielęgnacja włosów rozjaśnianych?

pielęgnacja włosów rozjaśnianych

PIELĘGNACJA WŁOSÓW ROZJAŚNIANYCH

Włosy możemy rozjaśnić na dwa sposoby – rozjaśniaczem lub trochę mniej inwazyjnie farbami, które rozjaśniają kolor włosów o kilka tonów. Rozjaśniacz daje jaśniejszy kolor i szybszy efekt, ale bardzo łatwo można zniszczyć nim włosy. Często niestety nieodwracalnie. Farby dają delikatniejszy efekt, dlatego przy ciemniejszym kolorze trzeba liczyć się z rudością i żółcią. Prawidłowo stosowane jednak nie wpływają na strukturę włosa, a przynajmniej ja nigdy nie zrobiłam sobie nimi krzywdy. Z rozjaśniaczem eksperymentowałam jako nastolatka i włosy miały piękny jasny kolor, ale nigdy nie zapuściłabym ich do takiej długości jak mam teraz. Nie wspomnę też o ich stanie, bo był daleki od teraźniejszego.


MYCIE WŁOSÓW ROZJAŚNIANYCH

Najważniejszą sprawą przy wyborze szamponu jest to, że dobieramy go do skóry głowy i myjemy nim skórę głowy. Włosy na długości można umyć czymś najdelikatniejszym, a nawet samą odżywką. Wpłynie to korzystnie na ich kondycję.

Jeżeli chcecie ochłodzić kolor włosów szamponem, to trzeba uważać przy wyborze, bo wiele z nich jest naprawdę mocnych. Dla mnie na razie najłagodniejszy okazał się szampon Onlybio ochładzający kolor włosów. Mogę używać go nawet co każde mycie i nie widzę wysuszenia włosów na długości. Mocniejszy efekt daje np. Fanola, ale niestety potrafi ona mocno przesuszyć włosy.


ODŻYWIENIE WŁOSÓW ROZJAŚNIANYCH

W pielęgnacji włosów rozjaśnianych sprawdzają się odżywki i maski o bogatej formule. Idealnym połączeniem są maski do włosów bogate w naturalne oleje i z dodatkiem silikonów. Taka dawka emolientów najlepiej wygładza, odżywia i chroni włosy. Patrząc na składy warto szukać tych, w których oleje są jak najbliżej początku. Warto też dbać o równowagę PEH – chociaż prym w pielęgnacji włosów rozjaśnianych wiodą emolienty, włosy potrzebują również humektantów i protein. Nie zapominajcie więc o nich.

Olejowanie to również wybawienie w pielęgnacji włosów rozjaśnianych. Wiem, że czasami się nie chce, ale zdecydowanie warto. Warto również wprowadzić wieloetapową pielęgnację włosów (np. OMO, MOO), bo często samo mycie i odżywka to niestety za mało. Szczególnie jeżeli włosy są mocno przesuszone lub zniszczone.

Maski i odżywki warto wczesywać i trzymać na włosach dłużej. Można też zostawiać je pod czepkiem i ręcznikiem – zwiększy to działanie składników aktywnych.


ZABEZPIECZANIE KONCÓWEK

Zabezpieczanie końcówek włosów rozjaśnianych to podstawa. I tutaj wybawieniem są silikony. Znajdziecie je zazwyczaj w formie serum i olejków na końcówki. Takie nazewnictwo wybrali producenci, jednak zawsze są to produkty do zabezpieczania włosów, nie do ich odbudowy, jak sugerują napisy na opakowaniu. Do stosowania na wilgotne włosy po myciu (przed suszeniem) lub na suche włosy w ciągu dnia, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Więcej o silikonach pisałam tutaj → silikony w kosmetykach do włosów.


CZEGO UNIKAĆ MAJĄC ROZJAŚNIANE WŁOSY

  • prostownicy, lokówki i suszenia gorącym nawiewem
  • alkoholu w kosmetykach do włosów – alkohol wysusza i odtłuszcza usuwając z włosa cenne substancje
  • soli morskiej i intensywnego słońca przy mokrych włosach
  • rzeczy, które mogą mechanicznie uszkodzić włosy – ocieranie o pasek torebki, kurtkę, szalik, zamki, itp.
  • niepodcinania uszkodzonych i rozdwojonych końcówek
  • rypaczy i mocniejszych szamponów stosowanych do mycia włosów na długości – rozjaśniany włos jest suchy i nie potrzebuje aż tak mocnego oczyszczania

CO POMAGA W PIELĘGNACJI WŁOSÓW ROZJAŚNIANYCH

  • silikony – w maskach, odżywkach i produktach do ochrony
  • wcieranie kosmetyków w końcówki pomiędzy myciem – do zniwelowania suchości, wygładzenia i ochrony
  • olejowanie – jeżeli nie lubisz ciepłego blondu, to najlepiej wybierać oleje bezbarwne
  • wieloetapowa pielęgnacja włosów rozjaśnianych – metoda OMO lub MOO + serum na końcówki
  • dobra suszarka z jonizacją
  • suszenie chłodnym nawiewem (bez nagrzewania włosów)
  • wybieranie kosmetyków do włosów wysokoporowatych, nawet jeżeli nie są one zniszczone – te wersje mają najbardziej bogaty skład
  • mycie włosów na długości delikatnym szamponem albo samą odżywką

KIEDY NIE DA SIĘ URATOWAĆ WŁOSÓW ROZJAŚNIANYCH

  • gdy się kruszą i ciągną jak guma – rozjaśniacz uszkodził nieodwracalnie ich strukturę

Sama stosuję pielęgnację typową dla włosów wysokoporowatych, pomimo tego, że moje włosy nie są zniszczone i nie są w złym stanie. Farbowanie na blond jednak mocno je wysusza, dlatego niezbędna jest większa dawka pielęgnacji, aby wyglądały dobrze. Więcej o tym co stosuję pisałam tutaj → PIELĘGNACJA WŁOSÓW BLOND.

Tutaj znajdziecie natomiast recenzje kosmetyków, których używam → BLOG O WŁOSACH.

Don`t copy text!