Nieestetyczne skórki mogą zniszczyć nawet najbardziej profesjonalny manicure. Jak zadbać o ich kondycję każdego dnia? Przedstawiam pięć porad, dzięki którym Twoje paznokcie i dłonie będą wyglądały pięknie i przede wszystkim zdrowo!
Skóra dookoła paznokci i delikatne błonki, które nachodzą na płytkę, nie mają z nami łatwo. Każdego dnia zadzieramy je i gryziemy w nerwowym pędzie, wykonujemy mnóstwo czynności, używamy licznych detergentów. Nawet najbardziej profesjonalna i zdolna manicurzystka nie uratuje skutków długo postępujących zniszczeń. To od Ciebie zależy utrzymanie skórek w jak najlepszej kondycji. Poznaj pięć kroków, które zagwarantują sukces!
Po pierwsze – nerwy na wodzy
To może się wydawać banalną poradą, ale wiele problemów ze zniszczonymi skórkami wynika ze stresu. W codziennej krzątaninie, kiedy koncentrujemy się na jakimś zadaniu lub wciągamy w ekscytujący serial, nerwowo skubiemy je, gryziemy, rwiemy. Zazwyczaj robimy to odruchowo i bezwiednie. Wokół paznokci tworzą się rany, a sama skóra odrasta grubsza i trudniej ją później usunąć. Na wyciszenie stresu jest wiele sposobów – od relaksacji, do pomocy specjalistów. Na pewno nie warto ignorować nawet drobnych jego objawów.
Po drugie – codzienna pielęgnacja
Skórki lubią być nawilżone i natłuszczone. Regularnie używaj kremów do rąk z witaminami A i E oraz masłami, np. shea, cupuacu. Dostępne są także mieszanki olejów, np. ze słodkich migdałów i konopnego. Od czasu do czasu możesz też zastosować peeling, nałożyć specjalną maskę na dłonie lub pokusić się o intensywną kurację, którą łączy się z nałożeniem np. serum i spaniem w bawełnianych rękawiczkach. Podczas aplikacji dobroczynnych specyfików nie omijaj paznokci i ich okolic. Specjalne odżywki i oliwki, które poprawiają kondycję skórek, kupisz np. w sklepie internetowym Cosmetics Zone. Warto używać ich podczas zupełnej przerwy od manicure’u.
Jeśli masz problemy z atopią skóry, sięgaj po lakiery hipoalergiczne
Po trzecie – ochrona dłoni
Działanie nawet najlepszego kremu może zostać zniweczone przez kontakt z detergentami i płynami do dezynfekcji. Kiedy myjesz, sprzątasz i szorujesz, zakładaj rękawice ochronne! To jednak nie wszystko. Szczególnie w zimowym okresie skóra dłoni może być narażona na działanie mrozu i wiatru. W tym wypadku Twoim nieodłącznym towarzyszem powinna być para zwykłych rękawiczek.
Po czwarte – delikatność i nieinwazyjność
A jeśli zdecydujesz, że chcesz usunąć skórki w domowym zaciszu, potraktuj je z uważnością i delikatnością. Przed przystąpieniem do tej czynności zafunduj dłoniom zmiękczającą kąpiel. Możesz użyć specjalnych cążek lub nożyczek, albo postawić na profesjonalną frezarkę do paznokci. Pamiętaj, żeby nie wycinać skórek zbyt głęboko. Jeśli sięgniesz po frezerkę, dostosuj odpowiedni frez i nie dociskaj go zbyt mocno, żeby nie uszkodzić paznokcia.
Pożytecznym preparatem jest płyn do rozpuszczania skórek. Ułatwia on wycinanie najbardziej uciążliwych, zgrubiałych miejsc.
Estetyczny, minimalistyczny manicure z dopracowaną oprawą paznokcia
Po piąte – świadomość swojej skóry
Czasem skórki odmawiają współpracy, chociaż wcale ich nie dotykamy. Może jesteś posiadaczką szczególnie wrażliwej skóry? Masz problem w wysuszeniem, atopią i wiele kosmetyków Cię uczula? Zadbaj o zdrowie, skonsultuj z dermatologiem, sprawdź, czy nie masz niedoborów witamin (z grupy B, A i E). Wymiana kosmetyków na takie, które mają jak najbardziej delikatne składy i nie alergizują, może okazać się game changerem! Czasem nawet najdroższy kosmetyk pełen substancji zapachowych i konserwujących może szkodzić delikatnej skórze.