
Numery farb do włosów brzmią dosyć tajemniczo, ale to nie zawiły szyfr, a bardzo sensowne oznaczenia, których znajomość pomoże Ci wybrać idealny kolor farby do włosów. Co oznaczają poszczególne numery farb do włosów i jak je odczytywać?
NUMERY FARB DO WŁOSÓW
Na każdej farbie do włosów znajdują się numery oznaczające dokładny kolor danej farby. Poziom koloru, jego tonacje i refleksy. To dużo ważniejszy wyznacznik niż zdjęcie przykładowe na farbie, bo te ma reklamować dany kolor, ale niestety go nie gwarantuje.
NUMERY FARB DO WŁOSÓW – CO OZNACZAJĄ? JAK JE CZYTAĆ?
Co więc oznaczają numery farb do włosów, które znajdują się na opakowaniu farby. Jak dokładnie je czytać?
Zacznijmy od pierwszej cyfry (numer przed przecinkiem) – to kolor odcienia:
- Czarny
- Bardzo ciemny brąz
- Ciemny brąz
- Brąz
- Jasny brąz
- Ciemny blond
- Blond
- Jasny blond
- Bardzo jasny blond
- Bardzo bardzo jasny blond
- Super jasny blond
Następnie po przecinku mamy numer, który świadczy o tym jakie kolor będzie miał refleksy/podtony, a ogólnie rzecz biorąc czy będzie chłodny, ciepły, czy bardziej neutralny. Tak odczytujemy numery po przecinku:
- 0 – neutralny, taki jak kolor bazowy (taki jak pierwsza cyfra/liczba przed przecinkiem na opakowaniu) lub zmniejszenie refleksu (gdy jest pierwszą liczbą po przecinku, np. 5,03) lub zwiększenie refleksu (gdy jest drugą liczbą po przecinku, np. 5,30)
- 1 – popielaty (niebieski, chłodny)
- 2 – opalizujący (fioletowy, chłodny)
- 3 – złocisty (ciepły)
- 4 – miedziowy (ciepły)
- 5 – mahoniowy (ciepły)
- 6 – czerwony (ciepły)
- 7 – metaliczny (chłodny)
- 8 – mokka (chłodny)
Jak więc czytać numery farb? Zaczynamy od koloru bazowego, co myślę, że nie sprawi problemu (to numer przed przecinkiem). Nie ma również problemu, jeżeli kolor ma tylko jedną cyfrę po przecinku, bo dokładnie wiemy, jaki będzie refleks i czy kolor będzie chłodny czy ciepły. Ciężej jest, gdy po przecinku mamy 2 cyfry. Tutaj jednak zasada jest prosta – pierwsza cyfra to refleks dominujący/najmocniejszy, a druga cyfra to refleks dodatkowy.
Przykładowo farba o numerze 9,13 to farba w kolorze bardzo jasnego blondu, w tonacji popielatej, z dodatkowymi tonami złocistymi. Producent ten kolor opisuje jako beżowy blond – nie jest on ciepły, ani typowo popielaty, a bardziej naturalny, z dominującym podtonem chłodnym.
NUMERACJA FARB DO WŁOSÓW BLOND
Wybierając farbę do włosów blond oprócz numeracji koloru trzeba też zwrócić uwagę o ile tonów rozjaśnia ona włosy i spojrzeć na efekt obrazkowy, jaki ma dawać na określonym wyjściowym kolorze włosów. Efekt rozjaśniający zależy od poziomu wody utleniającej dodanej do farby. Więcej o utleniaczach w farbach do włosów napiszę w następnym wpisie.
Trzeba też uważać na rozjaśniacze, które czasami ukrywają się pod dziwnymi nazwami, np. jako kolory specjalne albo pod numerami na poziomie 11 lub 12. Rozjaśniacz jest mocny, wyżera pigment z włosów, przez co nieodwracalnie je uszkadza. Warto mieć to na uwadze przed jego zakupem. Przy okazji polecam przeczytać ten wpis – czy warto rozjaśniać włosy.
Uwaga też na ciemne blondy. Przed zakupem farby koniecznie sprawdź opinie, bo często wychodzą czarne i nie chcą się zmyć. Pomimo tego, że na opakowaniu prezentują się ładnie i dużo jaśniej.
Przejście z bardzo jasnego blondu na ciemniejszy może się też wiązać z dziwnymi kolorami na włosach, np. mogą wyjść w szaro-zielono-niebieskiej tonacji. Tyczy się to mocno rozjaśnionych pasm, które mogą mocno złapać niektóre pigmenty.
Nieudany kolor blondu można zniwelować odpowiednimi produktami o różnym kolorze:
- fioletowy – niweluje żółty blond
- niebieski – gasi rudy blond
- czerwony (np. koncentrat pomidorowy) – niweluje zielone refleksy
- różowy (np. płukanki) – również pomaga zniwelować zieleń
Opisywana numeracja farb do włosów tyczy się zarówno farb drogeryjnych, jak i profesjonalnych farb fryzjerskich. W obu przepadkach zasada odczytywania koloru farby jest taka sama.