
Kremy z filtrem do twarzy to podstawa współczesnej pielęgnacji. Powszechnie kremom z filtrami UV przypisuje się ochronę przed poparzeniem słonecznym i bezpieczne przebywanie na słońcu, jednak ich właściwości dla zdrowia i kondycji skóry są dużo większe. W tym wpisie znajdziesz wszystko co warto wiedzieć o kremach z filtrem – jaki krem z filtrem do twarzy wybrać, dlaczego warto go używać, rodzaje filtrów przeciwsłonecznych, zmywanie SPF i reaplikacja. Co wyróżnia dobry krem do twarzy z filtrem?
KREMY Z FILTREM DO TWARZY
Kremy z filtrem chronią skórę przed promieniowaniem UV docierającym do Ziemi ze słońca. Zazwyczaj krem z filtrem stosujemy jako krem do opalania z SPF, aby uniknąć poparzeń słonecznych, za które odpowiedzialne jest promieniowanie UVB. Mają one jednak ważniejsze zalety, takie jak ochrona przed fotostarzeniem skóry, nowotworami i degradacją włókien kolagenowych. Ich winowajcą jest promieniowanie UVA, występujące przez cały rok na takim samym poziomie. Dlatego właśnie warto chronić skórę przez cały rok. I dlatego nasz wiek zdradzają dłonie i twarz, części ciała najczęściej wystawiane na promieniowanie UV.
Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje uszkodzenie komórek, w tym również ich DNA, wzrost ilości wolnych rodników i stresu oksydacyjnego. Konsekwencją jest fotostarzenie skóry – zmiany w jej wyglądzie, strukturze i funkcjonowaniu. Skóra traci jędrność, pojawiają się zmarszczki, podrażnienia i suchość.
Stosowanie kremów z filtrem do twarzy jest najlepszą ochroną przed fotostarzeniem skóry, chroni również przed nowotworami. Krem do twarzy z filtrem najlepiej nakładać na twarz, szyję i dekolt, gdzie skóra jest cienka, delikatna i bardzo łatwo się „spala”. Nakładamy go również na powieki i pod oczy, gdzie najszybciej pojawiają się zmarszczki.
OZNACZENIA NA KREMACH Z FILTREM PRZECIWSŁONECZNYM:
- SPF (Sun Protection Factor) – ochrona przeciwsłoneczna przed promieniowaniem UVB. To promieniowanie, które odpowiada za opalanie i poparzenia słoneczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVB przyczynia się do zaburzenia pracy melanocytów i powstawania przebarwień. Jego poziom zmienia się wraz z porą roku. Największy jest latem w godzinach 10-16.
- UVA – to promieniowanie o dłuższej fali, które przenika wgłąb skóry aż do skóry właściwej. Odpowiada za fotostarzenie się skóry, powstawanie nowotworów, uszkodzenia DNA i włókien kolagenu i elastyny. Promieniowanie UVA przez cały rok jest na takim samym poziomie, dlatego warto stosować krem z SPF i dobrą ochroną przed promieniowaniem UVA przez cały rok. Gdy na kremie z filtrem jest napis UVA w kółeczku, oznacza to, że ochrona przeciwko promieniowaniu UVA wynosi przynajmniej 1/3 wartości SPF.
- PPD – wartość ochrony przed promieniowaniem UVA. Informuje o tym, ile razy mniej promieniowania UVA dociera do skóry pokrytej tym filtrem przeciwsłonecznym.
- PA – azjatycki odpowiednik PPD, jednak jest on mniej dokładny i nie deklaruje konkretnej ochrony przed promieniowaniem UVA. Jego wartość oznaczana jest „+” („+” – PPD o wartości 2-4; „++” – PPD o wartości 4-8; „+++” – PPD o wartości 8-16; „++++” – PPD o wartości >16).
- HEV – ochrona przed promieniowaniem niebieskim emitowanym przez ekrany komputerów, telefonów, telewizorów i tabletów, które również może przyczyniać się do szybszego fotostarzenia skóry.
- IR – ochrona przed promieniowaniem podczerwonym.
JAKI KREM Z FILTREM WYBRAĆ
Jak widać sama deklaracja SPF oznacza tylko ochronę przed promieniowaniem UVB odpowiedzialnym za poparzenia skóry i tworzenie przebarwień. Ważniejsza w długoterminowym aspekcie jest ochrona przed promieniowaniem UVA. To ona zapewnia najlepszą ochronę przed fotostarzeniem się skóry, chroni przed rozwojem nowotworów, uszkodzeniem komórek i utratą jędrności. Ochrona ta oznaczana jest na opakowaniu jako PPD, PA (najlepiej „++++”) lub znaczkiem UVA w kółeczku. Oczywiście deklaracja producenta powinna być poparta badaniami. Ochrona przed HEV również się przyda, bo na co dzień jesteśmy otoczeni ekranami emitującymi niebieskie światło.
Kremy z filtrem do twarzy, które skutecznie i długo chronią skórę, to kremy zawierające wysoki SPF. Najlepiej wybierać kremy z SPF 50 / SPF 50+, zapewniające ochronę przed promieniowaniem UVB na poziomie 98%. SPF 50+ to najwyższy faktor, jaki znajdziemy w Unii Europejskiej. Dla porównania w USA to SPF 30+, a w Australii dostępne są filtry SPF 100.
Przy wyborze pod uwagę trzeba wziąć również rodzaj filtrów przeciwsłonecznych. Ich skuteczność, komfort stosowania i działanie.
RODZAJE FILTRÓW PRZECIWSŁONECZNYCH
Filtry mineralne. To filtry fizyczne, nieorganiczne. Ich zaletą jest to, że nie alergizują i nie podrażniają skóry. Nadają się do stosowania u osób ze skórą wrażliwą oraz u dzieci i niemowląt. Wadą jest to, że lubią bielić skórę i często mają cięższą konsystencję. Aktualnie dostępne są jednak formuły, które coraz mniej bielą i są bardziej komfortowe. Filtry mineralne to tlenek cynku (Zinc Oxide) chroniący przed UVA i UVB oraz dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide) chroniący przed UVB i zapewniający niepełną ochronę przed UVA.
Filtry chemiczne. To filtry organiczne, które nie bielą, łatwiej się wchłaniają i są bardziej odporne na pot i ścieranie mechaniczne. Wadą jest to, że przenikają przez skórę, jednak nie ma badań potwierdzających ich szkodliwy wpływ na zdrowie.
Dostępne są również filtry mieszane, stanowiące kombinację filtrów chemicznych i mineralnych. Tak aby uzyskać najlepszą ochronę przed promieniowaniem UV i fotostabilność.
DOBRY KREM Z FILTREM DO TWARZY:
- jest lekki i nie zapycha
- łatwo się rozsmarowuje i nie bieli
- nie podrażnia oczu i nie powoduje zaczerwienienia skóry
- jest dobrą bazą pod makijaż
- zostawia delikatny glow, a nie tłustą, klejącą warstwę
- zapewnia skuteczną i potwierdzoną ochronę przeciwsłoneczną przed promieniowaniem UVB i UVA
- łatwo się reaplikuje
Moje ulubione kremy z filtrem do twarzy to Holika Holika Aloe SPF 50 i Revox SPF 50. Oba chronią przed promieniowaniem UVB i UVA.
REAPLIKACJA SPF
Aby zapewnić skuteczną ochronę przez cały dzień, niezbędna jest reaplikacja filtru. Reaplikacja kremu z SPF bez makijażu to żaden problem. Wystarczy w razie potrzeby odcisnąć nadmiar tłustości/sebum chusteczką lub bibułką i nałożyć kolejną warstwę kremu z filtrem. Problematyczna staje się natomiast replikacja SPF na makijaż, ale i na to jest kilka rozwiązań. Jednym z nich jest wklepanie kremu z filtrem gąbeczką do makijażu. Można również zastosować filtr w pudrze lub w mgiełce.
Bardzo ważnym aspektem jest reaplikacja SPF na plaży, podczas opalania i wystawiania skóry na intensywne słońce. Nakładamy wtedy filtr co 2-3 godziny i bezpośrednio po wyjściu z wody.
ZMYWANIE KREMU Z FILTREM
Gdy stosujemy krem do twarzy z filtrem, skuteczny demakijaż to podstawa. Niedokładnie zmywane filtry mogą bowiem zapychać skórę, szczególnie gdy dodatkowo stosujemy pełny makijaż. A w końcu filtry mają pomagać naszej skórze, a nie jej szkodzić.
W dokładnym oczyszczaniu skóry z filtrów i podkładu, dobrze radzą sobie kosmetyki na bazie olejów – np. olejki i masła do demakijażu z emulgatorami. Ja do wieczornego demakijażu używam płynu micelarnego, olejku myjącego DIY, który robię sama w domu i żelu do mycia twarzy. Gwarantuje mi to dokładne oczyszczenie skóry i porów. Zero zapychania i niedoskonałości.
ŁAGODZENIE PO OPALANIU
Pomimo deklarowanej skuteczności filtrów przeciwsłonecznych, są sytuacje, kiedy ochrona może zostać szybko skrócona. Szczególnie latem i na wakacjach. Pomimo zapewnień o wodoodporności, po pływaniu i wytarciu ręcznikiem, część kremu z filtrem znika ze skóry. Podobnie jest gdy się pocimy. Wtedy nie trudno o poparzenia i przesuszenie skóry od nadmiaru słońca. Ratunkiem są kremy i żele po opalaniu z odpowiednim składem. Dobry balsam po opalaniu zawiera skuteczne substancje nawilżające, kojące i regenerujące podrażniony naskórek, takie jak panthenol, aloes czy alantoina. Bardzo dobrze sprawdza się po opalaniu Bepanthen Sensiderm (odżywia, regeneruje i łagodzi zaczerwienienie), żel aloesowy (nawilża, koi i chłodzi) oraz panthenol w piance (dostępny w aptekach).