Kolorowe włosy to fajna odmiana na lato, ale schody zaczynają się wtedy, gdy kolor, który powinien się zmyć, nie chce zejść z włosów. Sama miałam problem z usunięciem różowych włosów po niewinnie zapowiadającej się odżywce nadającej włosom truskawkowo-różowy kolor. Podobne przygody mogą nas spotkać po różowej płukance do włosów, szamponetce czy farbie do włosów do x myć. Jak skutecznie pozbyć się różowych włosów i zmyć farbę z włosów? Zostawiam sprawdzone domowe sposoby na zmycie farby do włosów, różowej płukanki do włosów, tonera i odżywki koloryzującej. Domowe sposoby za grosze przetestowane przeze mnie + kilka metod, które sprawdziły się u innych.
JAK ZMYĆ RÓŻOWĄ ODŻYWKĘ I PŁUKANKĘ Z WŁOSÓW
Moim celem było zmycie truskawkowej odżywki Onlybio, która wczepiła się w moje włosy jak szalona i nie chciała puścić. Do tego kolor wyszedł mega intensywny, na pewno nie taki jak lubię. Szybko zabrałam się więc za mycie i próbę usunięcia różowej odżywki z włosów. Z tego co widziałam podobne problemy mają też jasne blondynki z różową płukanką do włosów.
Jak ostatecznie pozbyłam się różowych włosów? Poniżej sprawdzone domowe sposoby na usunięcie farby z włosów i efekty, jakie uzyskałam.
CIEPŁA WODA DO ROZCHYLENIA ŁUSEK WŁOSA
Na początek płuczemy włosy ciepłą wodą. To pomaga rozchylić łuski włosa, aby usunąć z nich pigment.
MYCIE SZAMPONEM PRZCIWŁUPIEŻOWYM
Najprostszym i najmniej inwazyjnym sposobem na zmycie farby z włosów w domu jest mycie ich szamponem przeciwłupieżowym. Nie chodzi jednak o zwykłe mycie, a porządne mycie i długie masowanie, pasmo po paśmie. Piana musi mieć kolor, którego chcemy się pozbyć.
Mycie szamponem przeciwłupieżowym pomaga usunąć niechciany kolor z włosów, ale nie jest to szybka metoda. Mi po wielu myciach zeszła trochę ponad połowa koloru i niestety później nie chciało nic drgnąć. Piana była już biała i bez koloru. Efekt pokazałam tutaj – truskawkowa odżywka Onlybio. Można tam również zobaczyć, jaki miałam kolor wyjściowy, przed użyciem różowej odżywki. Plusem usuwania różowych włosów szamponem przeciwłupieżowym jest jednak to, że nie jest to mocno inwazyjna metoda i nie niszczy włosów. Do mocno trzymającego się pigmentu może być jednak za słaba.
SODA OCZYSZCZONA
Choć sposób brzmi drastycznie, to działa najskuteczniej, a w końcu o to chodzi. Wystarczy dodać łyżkę sody oczyszczonej do porcji szamponu, wymieszać i umyć tą mieszanką włosy. Rozdzielamy pasma na małe partie i każdą dokładnie myjemy, tak aby dotrzeć do wszystkich włosów. Piana musi mieć kolor pigmentu, który chcemy usunąć. Soda oprócz tego, że rozchyla łuski włosa, dzięki czemu łatwiej wypłukać z nich kolor, dodatkowo robi też peeling, który pomaga zetrzeć pigment z włosa. Pamiętajcie przy tym, aby nie trzeć za mocno włosów. Ich stan jest ważniejszy niż szybsze pozbycie się koloru.
Efekty usuwania koloru z włosów sodą oczyszczoną są zaskakujące, bo już po jednym razie puścił mi róż z najjaśniejszych pasm, gdzie myślałam, że sprawa jest przegrana (szampon przeciwłupieżowy nie chciał ich ruszyć). Po 2 myciach szamponem z sodą oczyszczoną pozbyłam się większości niechcianego koloru. Żałuję, że od razu nie wypróbowałam tej metody, zamiast zabawy w wielokrotne mycie włosów szamponem przeciwłupieżowym. Jest szybciej i skuteczniej.
Soda oczyszczona rozchyla łuski włosa i niestety wysusza też włosy – sprawiają wrażenie lekkiego siana. Trzeba później koniecznie użyć czegoś o niskim pH, co zakwasi włosy i domknie łuski. A przed tym obowiązkowo dobra maska do włosów dla pozbycia się suchości i regeneracji! Do zakwaszenia można użyć płukanki octowej do włosów lub odżywki do włosów o niskim pH. Ostatnie płukanie powinno być w zimnej wodzie, która również domyka łuski włosa. Na koniec serum silikonowe dla ich zabezpieczenia.
INNE DOMOWE SPOSOBY NA USUNIĘCIE FARBY, ODŻYWKI I PŁUKANKI Z WŁOSÓW
Powyższe sposoby przetestowałam na swoich włosach. Oprócz tego polecane są inne domowe sposoby na usunięcie farby, odżywki koloryzującej i płukanki z włosów:
- witamina C – sproszkowana lub w formie tabletki, rozpuszczona w niewielkiej ilości wody i zmieszana z szamponem silnie oczyszczającym
- proszek do prania – level hard, ale podobno skuteczniejszy niż soda, z tym, że dużo mocniej wysusza i niszczy włosy; osobiście nie polecam takich eksperymentów, jeżeli zależy Wam na dobrym stanie włosów
- w drogeriach (Rossmann, Hebe) dostępne są również dekoloryzatory bez amoniaku i utleniaczy, które usuwają farbę z włosów – zbierają różne opinie (głównie ze względu na zapach), ale u większości dają dobre efekty i pomagają pozbyć się niechcianego koloru
To najpopularniejsze domowe sposoby na zmycie farby z włosów i pozbycie się pigmentów z płukanki, tonera, farby lub odżywki koloryzujących. To sposoby na usunięcie nie tylko różowych włosów, ale też fioletowych, czerwonych, niebieskich czy zielonych (te dwa ostatnie słyszałam, że są najgorsze). Kolorów uzyskanych po płukankach, odżywkach i produktach koloryzujących bez trwałego efektu, które choć nie powinny, nie chcą zmyć się z włosów. Niestety nie zadziałają spektakularnie na czarne włosy (które często wychodzą po nieudanym farbowaniu nawet na ciemny blond), ale coś tam mogą pomóc w delikatnym rozjaśnieniu koloru. Na cuda jednak nie ma co liczyć.
Kolorowe produkty najczęściej nie chcą schodzić z jasnych, rozjaśnianych blondów, w które pigment łatwo się wżera.
Ze swojego doświadczenia mogę też podpowiedzieć jak łatwo pozbyć się zielonych włosów po nieudanym farbowaniu blondu. Taki kolor wyszedł mi, gdy przyciemniałam bardzo jasny blond na trochę ciemniejszy. Niestety niektóre pasma wyszły zielonkawe. Tutaj bez problemu pomoże koncentrat pomidorowy. Poważnie. 🙂 Tylko musi to być koncentrat, nie ketchup (widziałam takie filmy na YT ;)). Ketchup nie zadziała, za mało w nim barwnika. Koncentrat pomaga pozbyć się niechcianej zieleni już po jednym użyciu, a dodatkowo dzięki kwaśnemu pH domyka łuski i wygładza włosy.
Jeżeli lubisz dbać o włosy, polecam również te wpisy: