GLINKI KOSMETYCZNE rodzaje, działanie, jak stosować | Sprawdź, która glinka będzie dla Ciebie najlepsza

0
(0)

Glinka kosmetyczna to jeden z najlepszych, naturalnych kosmetyków, który wykazuje szereg cennych właściwości i skuteczne działanie na twarz, ciało i włosy. W tym wpisie znajdziesz wszystko co warto wiedzieć o glinkach – rodzaje, właściwości, działanie na skórę, zastosowanie, do czego służy i czym tak właściwie jest glinka kosmetyczna.

glinki kosmetyczne rodzaje i właściwości

GLINKA KOSMETYCZNA

Glinki kosmetyczne to naturalne minerały, które powstały w wyniku złożonych procesów wiele lat temu. Ich pokłady znajdują się w różnych częściach Ziemi, na głębokości ok. 20-70m. Sprzedawane są w formie sypkiej, do rozrobienia z wodą lub innymi składnikami. Do wyboru jest wiele rodzajów glinek o różnych właściwościach.

 

WŁAŚCIWOŚCI GLINEK

Glinki kosmetyczne wykazują szereg różnych właściwości i różne działanie na skórę, jednak łączą je cechy wspólne.

  • absorbują sebum i usuwają zanieczyszczenia
  • są źródłem wielu cennych makro- i mikroelementów – cynk, magnez, krzem, wapń, potas, żelazo, fosfor, miedź, selen.
  • działają antyseptycznie (przeciwdrobnoustrojowo)
  • wpływają na łagodzenie stanów zapalnych
  • są hipoalergiczne

 

DZIAŁANIE GLINEK

Unikalne właściwości oczyszczające i absorbujące glinki kosmetyczne zawdzięczają swojemu ujemnemu ładunkowi. Dzięki niemu przyciągają cząsteczki o ładunku dodatnim. Ich działanie można więc porównać do naturalnego magnesu, który przyciąga zanieczyszczenia. Glinki również dobrze absorbują sebum, czyli naturalnie wytwarzane przez skórę związki tłuszczowe, które w nadmiarze i w połączeniu z zalegającym martwym naskórkiem i innymi zanieczyszczeniami, może zapychać pory. Dodatkowo dostarczają one cenne makro- i mikroelementy.

Po spłukaniu maseczki z glinki czuć jak skóra jest dobrze oczyszczona z nadmiaru sebum, usuwanie innych zanieczyszczeń wpływa na poprawę stanu i kondycji skóry. Wpływają korzystnie również na trądzik – podsuszają niedoskonałości, łagodzą stany zapalne, oczyszczają, działają antyseptycznie i są naturalnym źródłem cynku. Dobre działanie na trądzik wykazuje m.in. glinka zielona.

 

CO ZAWIERA GLINKA?

W skład glinki wchodzi ditlenek krzemu, fosforany, tlenki żelaza, tritlenek diglinu, związki wapnia i manganu oraz jony glinu, krzemu, magnezu, manganu, potasu, sodu, tytanu, wapnia i żelaza. 

 

JAKĄ GLINKĘ WYBRAĆ?

Najlepsza glinka kosmetyczna to ta o wysokiej czystości (>95%), bez dodatku innych substancji chemicznych, np. zapachowych. Rodzaj glinki dobieramy do potrzeb skóry, niektóre działają mocniej, inne są delikatniejsze dla skóry.

 

RODZAJE GLINEK KOSMETYCZNYCH

Poszczególne rodzaje glinek różnią się zawartością soli mineralnych, a swój kolor zawdzięczają dominacji poszczególnych mikroelementów. Wpływa to na ich działanie na skórę i różnorodne właściwości.

Glinka zielona  –  głęboko oczyszcza, matuje, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi objawy trądziku, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Polecana szczególnie do cery tłustej, trądzikowej i mieszanej w strefie T. Swój kolor zawdzięcza jonom żelaza dwuwartościowego.

Glinka czerwona – oczyszcza, odświeża i wspomaga regenerację skóry, działa podobnie do glinki zielonej, ale łagodniej, dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne, łagodzi trądzik różowaty i wyrównuje koloryt. Idealna dla cery naczynkowej oraz mieszanej i tłustej.

Glinka biała – najłagodniejsza ze wszystkich glinek, idealna dla cery suchej, delikatnej i wrażliwej. Delikatnie oczyszcza, łagodzi, regeneruje i poprawia koloryt skóry. Inne nazwy to glinka porcelanowa, chińska lub koalinowa.

Glinka różowa – połączenie glinki czerwonej i białej. Wykazuje podobne działanie do glinki czerwonej, ale jest delikatniejsza dla skóry. Dobra dla cery naczyniowej i wrażliwej. Oczyszcza, łagodzi podrażnienia, poprawia koloryt i stan skóry.

Glinka żółta – wykazuje działanie podobne do glinki czerwonej i zielonej. Zawiera dużo żelaza, a swój kolor zawdzięcza jonom żelaza trójwartościowego. Idealna dla cery tłustej, mieszanej i trądzikowej, poprawia też jędrność skóry, dlatego sprawdzi się dla cery dojrzałej.

Glinka niebieska – oczyszcza, regeneruje, koi, łagodzi stany zapalne i poprawia koloryt skóry. Dobra dla cery wrażliwej, z łuszczycą i egzemą oraz do cery tłustej i z wypryskami.

Glinka fioletowa – oczyszcza, łagodzi, koi i rozjaśnia. Dobra dla cery suchej, wrażliwej, zmęczonej i dojrzałej.

Glinka Ghassoul (marokańska) – silnie absorbująca zanieczyszczenia, polecana do cery tłustej i trądzikowej oraz przetłuszczającej się skóry głowy.

Glinka lodowcowa – oczyszcza, tonizuje, ujędrnia i poprawia stan skóry. Nadaje się do każdego typu skóry.

Glinka ”Fullers Earth” (Multani Mitti) – dobrze odtłuszcza i oczyszcza, rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt. Dobra do cery tłustej i trądzikowej.

glinka kosmetyczna rodzaje, właściwości, stosowanie, na co i do czego służy

ZASTOSOWANIE GLINKI KOSMETYCZNEJ

  • maseczka do twarzy
  • pasta do mycia twarzy
  • preparat punktowy na wypryski
  • dodatek do kąpieli (dostarczy makro- i mikroelementów oraz oczyści z toksyn)
  • dodatek do szamponów i masek do włosów lub jako pasta do oczyszczania skóry głowy (polecane do włosów przetłuszczających się)
  • składnik kosmetyków DIY (kule do kąpieli, mydła, maseczki)

 

JAK ZROBIĆ MASECZKĘ Z GLINKI – PROPORCJE

Aby zrobić maseczkę z glinki wystarczy zmieszać ją z wodą w proporcji 1:1. Mieszamy ją do uzyskania gładniej maski, nie za rzadkiej i niezbyt gęstej. Zamiast wody można użyć hydrolat. Warto dobrać go do potrzeb skóry, ponieważ każdy wykazuje trochę inne właściwości.

 

GLINKOWE PROTIPY

  • glinki zawsze spryskujemy wodą, hydrolatem lub tonikiem, dzięki czemu nie zasychają i nie naciągają skóry
  • aby glinka nie podrażniała i nie wysuszała skóry, zmieszaj ją z ulubionym olejem, można też dodać coś nawilżającego, np. kwas hialuronowy
  • zamiast wody do rozrabiania można zastosować hydrolat, np. kojącą wodę różaną
  • glinki (np. zieloną) można stosować punktowo na wypryski
  • do rozrabiania glinki nie stosuj metalowych przedmiotów, ponieważ wpływa to niekorzystnie na ich właściwości (zaburza potencjał jonowy)
  • glinkę najłatwiej zmyć z twarzy gąbeczką
  • po maseczce z glinką warto dobrze nawilżyć skórę

 

Stosujecie naturalne glinki kosmetyczne? Która glinka jest Waszą ulubioną?

Twoja ocena

Opinie: 0 / 5. Liczba opinii: 0

Jeśli lubisz to co tworzę

Udostępnij moje treści

Don`t copy text!