Robi się coraz cieplej, coraz bliżej wakacje i nie obowiązuje już kwarantanna po przylocie do Polski. Przygotowałam więc mały poradnik o tym, co zabrać i jakie ubrania spakować na wakacje w ciepłych krajach. Dokładniej, to ubrania i dodatki, bo są one równie ważne, a czasami nawet i ważniejsze od ubrań. Same praktyczne porady oparte na moim doświadczeniu. Pisząc ten poradnik skupiłam się głównie na ciepłych, tropikalnych krajach, w których jest gorąco i często też wilgotno, bo sama właśnie tam jeżdżę najchętniej. 🙂
JAKIE UBRANIA SPAKOWAĆ NA WAKACJE W CIEPŁYCH KRAJACH
Ubrania na wakacje w ciepłych krajach powinny przede wszystkim być lekkie, przewiewne i oddychające. W praktyce lepiej sprawdzają się luźniejsze fasony niż przylegające do ciała modele. Jeżeli chodzi o materiał, zdecydowanie lepiej wybierać te naturalne, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, żeby dobrze przepuszczały powietrze i odprowadzały wilgoć. Lepiej sprawdzają się jasne kolory, które odbijają światło.
Moim wakacyjnym must have, jeżeli chodzi o ubrania, jest zdecydowanie pareo, inaczej zwane tuniką plażową. Takie narzutki są lekkie, przewiewne i wiele z nich zakrywa tyle, że można spokojnie iść w nich na plażę.
Ważne są też wygodne ubrania do samolotu. Od ciepłych krajów dzielą nas spore odległości, loty trwają często kilkanaście godzin (Karaiby, Meksyk czy Tajlandia to ok. 11 – 12h lotu z Warszawy). Miejsca w samolocie są małe, średnio wygodne, dlatego komfortowy strój to podstawa. Najlepiej sprawdzają się dresy i inne luźne, nieograniczające ruchów spodnie. Ubrania do samolotu powinny być też ciepłe, bo w kabinie jest dość zimno, jest włączona klimatyzacja, a na zewnątrz na wysokości 10km temperatura wynosi ok. -55°C.
Czy na wakacje w ciepłych krajach warto wziąć ciepłe ubrania? Zależy dokąd się wybierasz, ale moim zdaniem warto coś ze sobą zabrać, szczególnie jeżeli jesteś zmarzluchem, tak jak ja, i lubisz wychodzić na miasto późnym wieczorem/nocą. Nie dużo, ale warto coś mieć na wszelki wypadek, jakąś bluzę/bluzkę z długim rękawem i spodnie. Czasami mocniej wieje i wtedy odczuwa się inaczej temperaturę, szczególnie, gdy spędziło się dzień na słońcu w 35°C. W pokojach i pomieszczeniach hotelowych często jest też mocna klima, która chroni przed wilgocią i upałem. Przydadzą się również buty trekkingowe, jeżeli chcesz odwiedzić jakieś wyższe szczyty górskie.
Jeżeli chodzi o klasyczne, codzienne ubrania, to warto wziąć bluzki z krótkim rękawem, spodenki, lekkie sukienki, stroje kąpielowe i ewentualnie strój wieczorowy na kolację.
Duży wybór odzieży damskiej znajdziesz na stronie https://www.tchibo.pl/moda-damska-c400048505.html
CO JESZCZE WARTO ZABRAĆ NA WAKACJE W CIEPŁYCH KRAJACH
MAŁY PLECACZEK
Dla mnie to najwygodniejsza opcja podczas zwiedzania. Trzeba jedynie uważać w zatłoczonych miejscach, bo wszędzie na świecie mogą znaleźć się kieszonkowcy.
KAPELUSZ
Najlepiej z dużym rondem. To oczywiście opcja, gdy ma się sporo miejsca w bagażu, ale zdecydowanie warto go mieć, planujesz dużo czasu spędzać na plaży i łatwo „spalasz” twarz, ramiona czy dekolt. Kapelusz chroni też przed udarem słonecznym. Można go równie dobrze kupić na miejscu.
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
Myślę, że tutaj nie trzeba wiele dodawać. Powiem tylko, że słońce potrafi czasami świecić tak mocno, że ciężko dobrze się przyjrzeć i nacieszyć widokami bez okularów czy kapelusza. A takich pięknych widoków nie warto tracić z oczu! 🙂
WYGODNE BUTY SPORTOWE
Must have jeżeli planujesz dużo zwiedzać.
BUTY DO PŁYWANIA
To rzecz, o której się zapomina lub wydaje się zbędna, a bardzo często (nawet przy piaszczystych plażach) w wodzie znajdują się kamienie i skałki. W takim miejscu, bez butów do pływania, chodzi się ciężko i nieprzyjemnie. Zazwyczaj wystarczają takie cienkie, skarpetkowe modele. Przy ostrzejszych kamieniach lepsze będę grubsze podeszwy i gumowe buty do pływania. Te są fajne również do chodzenia po skalistym wybrzeżu. Buty do pływania przydają się też w cenotach.
SZYBKOSCHNĄCE RĘCZNIKI
Szczególnie ważne przy samodzielnym zwiedzaniu i dużej ilości plażowania. W tropikach ręczniki szybką schną na słońcu. Jednak gdy go nie ma, często jest z tym problem, ze względu na sporą wilgotność powietrza. Zapasowy ręcznik bardzo się wtedy przydaje.
MAŁĄ PARASOLKĘ / LEKKĄ KURTKĘ PRZECIWDESZCZOWĄ
Teoretycznie w ciepłych krajach (w tropikach) mamy porę suchą i deszczową, ale to nie jest tak, że przez pół roku jest sucho, a przez pół roku pada. Deszcz można spotkać w każdym miesiącu, z tą różnicą, że w porze deszczowej jest na to większa szansa. Pora deszczowa to nie są również takie deszcze, jakie znamy w Polsce. Zazwyczaj przychodzi ulewa i po chwili się rozpogadza. Warto więc śledzić pogodę i w razie czego mieć jakieś zabezpieczenie, żeby nie przemoknąć do suchej nitki.
Pakując się na wakacje w ciepłych krajach, pamiętaj też o kosmetykach z wysokim filtrem. Najlepiej SPF 50 stosować do całego ciała, a nie tylko na twarz. 30°C jakie znamy w Polsce, nie jest równe 30 stopniom panującym w tropikach. Tam słońce często dosłownie praży. I nie ma nic fajnego w spędzeniu wymarzonych wakacji w ciepłym kraju z bólem, rozgrzaną i piekącą skórą oraz brakiem snu przez spalone plecy! Nie bierz też nowych, nierozchodzonych butów, bo to może skończyć się jeszcze większą tragedią. 😉
Zapraszam również na te wpisy → kremy z filtrem do twarzy i ubrania na lato.
A co Ty zabierasz w tropiki, jakie ubrania pakujesz na wakacje w ciepłych krajach? Co jest Twoim wakacyjnym must have i ulubioną wakacyjną destynacją? 🙂