ALKOHOL W KOSMETYKACH DO WŁOSÓW – dobry i zły, czego unikać, co niszczy włosy

Alkohol to wszelkie zło w kosmetykach do włosów. Wysusza, uszkadza, podrażnia skórę głowy. Takie opinie znajdziemy w internecie. To prawda, alkohol denaturowany i izopropylowy to mocne produkty, które mają silne właściwości odtłuszczające. Niestety jednak przez powtarzanie, że alkohol jest zły, dostało się również innym związkom chemicznym, które należą do grupy alkoholi, a to nie tak. Każdy ma inne właściwości chemiczne i inne działanie na włosy i skórę. Który alkohol w kosmetykach do włosów jest dobry, a którego unikać? Czy alkohol niszczy włosy?

alkohol w kosmetykach do włosów

ALKOHOL W KOSMETYKACH DO WŁOSÓW

Pomimo tego, że minęło już sporo lat od wielkiego boomu pt. „alkohol jest zły i niszczy włosy” i podkreślania, o jaki konkretnie alkohol chodzi, często widuję mylne ocenianie składów kosmetyków do włosów. Ktoś widzi końcówkę Alcohol w składzie i zakłada, że jest to czysty alkohol etylowy, a związek ten to np. Cetearyl Alcohol. Emolient o bardzo pozytywnych właściwościach, nie mający nic wspólnego pod względem działania z klasycznie znanym nam alkoholem. Który alkohol w kosmetykach do włosów jest więc zły i wysusza włosy, a który sprzyja ich pielęgnacji?


Zły alkohol w kosmetykach do włosów – tego warto unikać

Wysuszający alkohol w kosmetykach do włosów i kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała, to alkohol etylowy, alkohol izopropylowy i alkohol denaturyzowany (słynny alkohol denat.).

Ich funkcją w kosmetykach jest m.in. wspomaganie przenikania składników aktywnych, jednak ze względu na swoje silne właściwości odtłuszczające, mocno wysuszają włosy i skórę. Regularne używanie produktów na bazie czystego alkoholu jest zabójstwem dla suchych i zniszczonych włosów, które są przez niego jeszcze mocniej wysuszane, pozbawione warstwy ochronnej i substancji lipidowych. Przykładem są ostatnio popularne wody lamelarne. Skład każdej, którą widziałam, bazował na alkoholu.

Wysuszający alkohol w składzie kosmetyków do włosów znajdziesz pod takimi nazwami:

  • Alcohol
  • Alcohol danat.
  • Isopropyl Alcohol
  • Etanol
  • Propanol
  • SD Alcohol / SD Alcohol 40

Dobre alkohole w kosmetykach do włosów

Innymi związkami, które należą do grupy alkoholi i mają w swojej nazwie końcówkę Alcohol, są substancje będące emolientami, a dokładniej to alkohole tłuszczowe. Mają one właściwości wygładzające. Tworzą na powierzchni włosa warstwę okluzyjną, która chroni włos i zapobiega odparowywaniu z jego powierzchni substancji nawilżających, pośrednio przyczyniając się do wzrostu ich nawilżenia. Emolienty kondycjonują, zmiękczają i wygładzają włosy i skórę.

Do grupy alkoholi korzystnie działających na włosy i skórę należą również alkohole będące humektantami (nawilżacze) – gliceryna (glicerol) i sorbitol.

Dobre alkohole w składzie kosmetyków do włosów znajdziesz pod takimi nazwami:

  • Cetyl Alcohol
  • Cetearyl Alcohol
  • Miristyl Alcohol
  • Glicerin
  • Sorbitol

Inne alkohole w kosmetykach do włosów

  • Benzyl Alcohol – konserwant, dodawany raczej w małych ilościach, zazwyczaj znajduje się o na końcu składu; chroni kosmetyk przed zepsuciem

Te informacje można zastosować również w przypadku analizy składu innych kosmetyków pielęgnacyjnych (do twarzy i ciała). Tak samo wygląda kwestia „dobrych i złych” alkoholi, ich właściwości wysuszających lub pielęgnacyjnych.

Zobacz również: silikony w kosmetykach do włosów

Don`t copy text!