Zwiedzanie LIBEREC – atrakcje dla fanów przyrody i zabytków!

Dziś zapraszam na wycieczkę po czeskim Liberec. To miasto, które w internecie zostało okrzyknięte najpiękniejszym miastem Czech. Takie opinie można przynajmniej znaleźć na blogach i portalach podróżniczych. No cóż, miasto jest przyjemne, ale według mnie do najpiękniejszych miast Czech mu daleko. Wiadomo, to moja subiektywna opinia, ale uznałam, że warto podzielić się nią na łamach bloga. Wiem, że wiele osób może przez to zrazić się do odwiedzania Naszych zachodnich biorąc za pewnik, że Liberec to jedno z najpiękniejszych miast kraju. Nie, tak nie jest. Czechy mają duuuuuużo więcej do zaoferowania i znajdziecie tam sporo pięknych miejsc, które naprawdę zachwycają! Sama właśnie dlatego uwielbiam tam jeździć! 🙂

Tym przydługim wstępem zapraszam osoby zainteresowane odwiedzeniem tego miejsca do poznania głównych atrakcji Liberec. Standardowo znajdziecie tutaj podpowiedzi co zobaczyć i zwiedzić w Liberec oraz sporo zdjęć miasta. 🙂

Liberec Czechy - co zobaczyć?Liberec Kościół św. Antoniego Wielkiego

ATRAKCJE LIBEREC – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Liberec nie posiada dużej ilości zabytków typu must see, ale znajdziemy tam kilka budynków, które warto zobaczyć. Zaliczyć do nich można Ratusz, Zamek, Starą Łaźnię (teraz to muzeum), Teatr F. X. Szaldy czy Kościół św. Antoniego Wielkiego.

Wśród polecanych miejsc często wymieniany jest przez innych przystanek rzeźba Uczta Olbrzymów, jednak osobiście nie uważam, aby był na tyle ważny, aby specjalnie szukać go w mieście 😉 Warto za to wybrać się do centrum Babylon, gdzie znajduje się słynna brama z kamienną głową, aquapark i IQLandia.

Ciekawą atrakcją dla dzieci i dorosłych jest EKOPark Liberec. Park oferuje dużo zabawy i relaksu poprzez kontakt z naturą, są tam również kozy. Jak sami określają swoje miejsce, to “kawałek natury w centrum miasta“. Na rodziny z dziećmi czeka również ZOO, Ogród Botaniczny i Park Dinozaurów.

Fani natury i pięknych krajobrazów na pewno nie będą zawiedzeni. W Liberec mogą odwiedzić m.in. zaporę Harcov i górę Jested, z której rozpościerają się cudowne widoki!

Liberec przewodnik - co zwiedzić?Liberec przystanek rzeźba Uczta Olbrzymów

Liberec EKOPark

LIBEREC – RATUSZ I CENTRUM MIASTA

W sercu miasta znajduje się jego najważniejszy punkt, czyli Ratusz w Liberec. Wnętrza Ratusza są przepiękne i można je zwiedzić po wcześniejszym wykupieniu biletu w informacji turystycznej. Jest tam również wieża widokowa. Z zewnątrz budynek też robi wrażenie!

Tuż za nim znajduje się równie piękny Teatr F. X. Szaldy. Obok usytuowany jest Kościół św. Antoniego Wielkiego.

Jak w każdym miejscu zamiast biegania od zabytku do zabytku polecam spacerowanie i wchodzenie w nawet najmniej oczywiste uliczki. Często w takich miejscach można odkryć coś, czego nie znajdziemy zwiedzając z przewodnikiem w ręce. To również najlepszy sposób na poznanie prawdziwego oblicza miasta. 🙂

Liberec RatuszLiberec Rynek, Ratusz, atrakcje miastaLiberec Teatr F. X. SzaldyLiberec atrakcjeLiberec co warto zobaczyć?Liberec co zwiedzić?

LIBEREC ZAMEK

W Liberec znajduje się również Zamek. Nie jest on jednak jakiś spektakularny i odbiega trochę od innych czeskich zamków, ale będąc w mieście warto tam podejść. Znajduje się on bardzo blisko centrum na placu zamkowym (Zamecke Namesti). Niestety nie jest udostępniony do zwiedzania.

Liberec zamekZamek Liberec

LIBEREC – ZAPORA HARCOV, JESTED I NATURA

Najciekawsze atrakcje Liberec znajdziemy wśród terenów zielonych oferujących aktywne formy wypoczynku. Miejscem, której najbardziej spodobało mi się w mieście jest okolica zapory Harcov, którą możecie zobaczyć na ostatnich zdjęciach. Już sama zapora zachwyca swoim wyglądem, a dodatkowy efekt robi piękna przyroda! Dookoła znajdują się bardzo przyjemne trasy spacerowe.

Przy zachodnio-południowej części Liberec znajduje się góra Jested, z której można podziwiać piękną panoramę miasta i okolicy. Na szczycie na wysokości 1012 m n.p.m. znajduje się bardzo charakterystyczny budynek z nadajnikiem telewizyjnym i hotelem z kawiarnią i restauracją. Na górę można wejść na pieszo lub wjechać kolejką.

Liberec atrakcje w mieście i okolicyLiberec zapora HarcovLiberec atrakcje - co zobaczyć i zwiedzić?

Architektura i zabytki Liberec nie zachwyciły mnie jakoś szczególnie, za to uważam, że miasto ma bardzo dużo do zaoferowania pod względem naturalnym. Na samo zwiedzanie miasta spokojnie wystarczy jeden dzień, a jeżeli chcecie skorzystać z uroków natury lub odwiedzić rozrywkowe centrum Babylon, to wtedy warto pomyśleć o weekendowym wyjeździe 🙂

Inne miejsca, które warto zobaczyć w Czechach:
KUTNA HORA
HRADEC KRALOVE
NOWE MIASTO NAD METUJĄ
OŁOMUNIEC
OSTRAWA
BRUNTAL

Pozdrawiam!

Don`t copy text!