OSTRAWA co zobaczyć i zwiedzić? | Inne oblicze Czech

Dzisiaj po raz kolejny wybierzemy się do Czech, jednak tym razem poznamy inne oblicze tego kraju. Jakiś czas temu odwiedziłam Ostrawę, do której wybraliśmy się totalnie w ciemno. Ostatnio lubię spontaniczność, wybór miasta i odkrywanie jego uroku już na miejscu. Szczerze mówiąc cieszę się z tej decyzji, bo gdybym najpierw sprawdziła, jakie atrakcje czekają na mnie na miejscu, to pewnie uznałabym, że to nie moje klimaty 😉 Tak byłam, zobaczyłam i nie żałuję, że spędziłam weekend właśnie tam.

Dzisiaj opowiem Wam o tym, czym zaskoczyła mnie Ostrawa. Standardowo znajdziecie tutaj również główne atrakcje miasta oraz podpowiedzi, co warto zobaczyć i zwiedzić w Ostrawie. Nie zabraknie też dużej ilości zdjęć 🙂

Ostrawa Rynek Plac Tomasza Masaryka

OSTRAWA ATRAKCJE

Ostrawa to miasto, które kojarzy się głównie z kopalniami i przemysłem ciężkim. Miasto to leży na granicy Śląska Opawskiego, Śląska Cieszyńskiego i Moraw. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku wydobywano tutaj węgiel kamienny. Gdy złoża się skończyły, Ostrawa obrała nowy kierunek i postawiła na turystykę. Zadbano o zabytki i ogólny wygląd miasta, a kopalnie i huty stały się muzeami techniki i górnictwa. Co prawda Ostrawa nadal nie jest celem turystycznym wielu osób, ale ma kilka charakterystycznych miejsc, które warto zobaczyć. Zaraz przedstawię każde z nich.

Ostrawa Stary Ratusz i kolumna maryjna Plac Tomasza Masaryka

OSTRAWA – PLAC TOMASZA MASARYKA I STARY RATUSZ

Plac Tomasza Masaryka w Ostrawie znajduje się w samym centrum miasta. To historyczny Rynek miasta, przy którym znajdziemy Stary Ratusz, Muzeum Ostrawskie, barokową Kolumna Mariacką, figurę św. Floriana i zabytkowe kamienice.

Po przyjeździe trafiliśmy tutaj na paradę LGBT, która odbyła się w spokojnie i miłej atmosferze. Co prawda grupka podejrzanie wyglądających chłopaków stała z boku i patrzyła spod byka na uczestników, ale na tym się skończyło. Szkoda, że w Polsce nie odbywa się to w tak spokojny i cywilizowany sposób…

Ostrawa Nowy Ratusz wieża widokowa

OSTRAWA – NOWY RATUSZ I TARAS WIDOKOWY

Oprócz Starego Ratusza w Ostrawie znajduje się też Nowy Ratusz z bardzo charakterystyczną wieżą. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Budynek z zewnątrz nie robi specjalnego wrażenia, a fontanna przed wygląda trochę śmiesznie, jednak wnętrze to zupełnie inna bajka. Przedsmak tego, co znajduje się w środku można zobaczyć dwa zdjęcia niżej. Miejsce to możecie kojarzyć z jednego z moich zdjęć na Instagramie 😉 W nocy wieża jest podświetlana.

Budynek Nowego Ratusza w Ostrawie jest ogólnodostępny, ponieważ znajduje się w nim taras widokowy. Przy windzie zamieszczono wszystkie niezbędne informacje dla zwiedzających. Otwarty jest w godzinach 9-19.

Aktualne ceny biletów na wieżę widokową:
Bilet normalny: 60kc
Bilet ulgowy: 40kc
Dzieci do lat 6: 20kc
Bilet rodzinny (rodzice + 3 dzieci): 160kc

Ostrawa Nowy RatuszOstrawa Nowy Ratusz wnętrze

OSTRAWA – DOM POLSKI I IMPREZOWA ULICA STODOLNI

W Ostrawie znajdziemy również polski akcent, którym jest Dom Polski. Został on wybudowany w 1901r. dzięki składkom polskiej społeczności zamieszkującej Ostrawę. Podczas jego budowy użyto m.in. kamieni z murów obronnych Krakowa, znajdziemy na nim również piastowskie orły. Budynek niestety aktualnie stoi opuszczony.

Niedaleko Domu Polskiego znajduje się ulica Stodolni, która jest jedną z najbardziej znanych, imprezowych ulic w Czechach. To właśnie tutaj w piątkowe i sobotnie noce osoby spragnione dobrej zabawy spędzają czas. Na ulicy jest dużo klubów, kasyna i inne rozrywkowe miejsca. W dzień wygląda całkiem zwyczajnie, w nocy rzeczywiście tętni życiem. Często w tłumie słychać było język polski 😉

Ostrawa Dom Polski

OSTRAWA – CENTRUM MIASTA 

Aby poznać klimat miasta warto pospacerować po jego centrum. Od razu mówię, że nie jest ono tak imponujące jak w większości czeskich miast, ale co jakiś czas można wpaść na ładne budynki i zabytki.

Ostrawa Teatr Antonina DvorakaOstrawa co zobaczyć i zwiedzić?Ostrawa atrakcje turystyczneOstrawa co zobaczyć?Ostrawa Kościół Ewangelicki

OSTRAWA – ZAMEK W ŚLĄSKIEJ OSTRAWIE

Jak w każdym czeskim mieście, również i tutaj znajdziemy zamek. Znajduje się on w dzielnicy Śląska Ostrawa (kiedyś Polska Ostrawa), po drugiej stronie rzeki Ostrawicy. Dojście od centrum nie zajmuje dużo czasu. Do zamku polecam wybrać się tylko jeżeli chcecie zwiedzić jego wnętrza, bo z zewnątrz nie ma nic do oglądania.

Cennik:
Bilet normalny: 80kc
Bilet ulgowy i seniorzy: 40kc
Bilet rodzinny: 200kc

W Śląskiej Ostrawie znajduje się też kolejny Ratusz i pomnik, który możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Ostrawa zamek w Śląskiej OstrawieOstrawa - Ratusz w Śląskiej OstrawieOstrawa Ratusz w Śląskiej OstrawieOstrawa pomnikOstrawa co zwiedzić?Ostrawa atrakcje kopalnie

OSTRAWA DOLNE WITKOWICE – HUTA DOLNI VITKOVICE

Na koniec zostawiłam główną atrakcję miasta, która przyciąga duże ilości turystów. Jest nią stara kopalnia i huta Dolne Witkowice, która w 1998r. zakończyła swoją działalność. Aktualnie miejsce to stanowi muzeum górnictwa i obszar dziedzictwa przemysłowego. Odbywają się tutaj również koncerty i wydarzenia kulturalne.

Po całym terenie można chodzić swobodnie nawet w godzinach wieczornych (z tego co widziałam jest czynne do 22), dlatego nie mogłam odmówić sobie odwiedzenia huty, gdy zrobiło się całkowicie ciemno. Kiedyś byłam ogromną fanką horrorów, dlatego klimat tego miejsca w nocy zrobił na mnie duże wrażenie! Wszystko jest słabo oświetlone, byliśmy sami, więc wyobraźnia działała 😉 Odwiedziliśmy też teren huty w dzień i co tu dużo mówić, to zdecydowanie nie to samo 😉

Oprócz ogólnodostępnego terenu huty można również odpłatnie zwiedzić Wielki Piec i Bolt Tower (wieża widokowa). Cennik znajduje się tutaj: KLIK. W prawym górnym rogu można zmienić język na polski.

Jeżeli ktoś lubi takie klimaty, to w okolicy znajduje się również kompleks Landek Park z kopalnią Michał (Dul Michal).

Ostrawa Dolni Vitkovice hutaOstrawa Vitkovice muzeum górnictwaOstrawa co zwiedzić huta VitkoviceOstrawa co zobaczyć - huta muzeum Vitkovice

CZY WARTO ODWIEDZIĆ OSTRAWĘ?

Ostrawa zaskoczyła mnie brakiem ludzi na ulicach. Był ciepły, słoneczny weekend, w mieście mieszka 300 tys. ludzi (3 największe miasto Czech), a na większości ulic w centrum było pusto. Podobnie sytuacja miała miejsce w nocy, gdzie tylko imprezowa ulica Stodolni tętniła życiem.

Czy warto odwiedzić Ostrawę? Na to pytanie każdy musi sobie raczej odpowiedzieć sam. Ja mogę podpowiedzieć tylko tyle, że nie jest to miasto, które powala na kolana i oferuje niesamowite przeżycia. Pomimo wszystko znajdzie ono na pewno swoich zwolenników, szczególnie wśród osób, które lubią klimat miast przemysłowych. Nie spodziewajcie się jednak tutaj typowych Czech, spójrzcie na to miasto jak na odrębną, bardzo charakterystyczną jednostkę.

Jeżeli chcecie wpaść do Ostrawy tylko na chwilę i zobaczyć najważniejsze atrakcje, to dobrym wyborem będzie huta Dolne Witkowice i Nowy Ratusz z tarasem widokowym.

Inne miejsca, które warto zobaczyć w Czechach:
KUTNA HORA
HRADEC KRALOVE
NOWE MIASTO NAD METUJĄ
OŁOMUNIEC
LIBEREC
BRUNTAL

Pozdrawiam!