OŁOMUNIEC – co zwiedzić i zobaczyć? Atrakcje Olomouc Czechy

W zeszły weekend odwiedziłam dwa kolejne czeskie miasta. Ostatnio bardzo często wybieram Czechy jako cel podróży, bo lubię klimat jaki tam panuje, czystość i ilość zabytków, które przetrwały próbę czasu. Mam ważenie, że każde miasto kryje w sobie coś wartego zobaczenia. Tym razem odwiedziliśmy Ołomuniec i Bruntal. Jako pierwszy przedstawię Wam Ołomuniec, który był głównym celem naszej podróży. Spędziliśmy w nim dobę, więc mieliśmy sporo czasu na długie spacery i odwiedzenie wielu ciekawych miejsc, które dzisiaj Wam przedstawię. Podpowiem również, co warto zobaczyć i zwiedzić w Ołomuńcu. A jeżeli jesteście ciekawi innych fajnych miejsc w Czechach lub Niemczech, to standardowo na końcu wpisu znajdziecie linki do kilku z nich. 🙂

Ołomuniec w Czechach co zobaczyć i zwiedzić

OŁOMUNIEC ATRAKCJE

Do Ołomuńca wybrałam się całkiem w ciemno. Przeczytałam, że ładnie i warto odwiedzić, i to mi wystarczyło, aby wsiąść w auto i wyruszyć w kierunku kolejnej przygody. Pomimo średniej pogody miasto zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie od samego początku. Znalazłam tu mnóstwo pięknych budynków, klimatycznych uliczek i zabytków. Stare Miasto jest rozległe, co świadczy o bogatej historii Ołomuńca. Znajdziemy tu Rynek Górny i Dolny, okazały Uniwersytet, mnóstwo uliczek, odnowionych budynków, kościołów i fontann. Niedaleko znajduje się również piękny park z pomnikami, potokiem, Ogrodem Botanicznym i starymi murami miejskimi, które dodają mu niesamowitego klimatu. Zdecydowanie jest gdzie chodzić i co oglądać. To tak w skrócie, a zaraz przejdziemy do szczegółów. Standardowo będzie dużo zdjęć i sporo informacji praktycznych 🙂

Ołomuniec co zwiedzić Katedra św. Wacława

Ołomuniec Katedra św Wacława wnętrza

OŁOMUNIEC KATEDRA ŚW. WACŁAWA

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy w Ołomuńcu była Katedra św. Wacława. Budynek Katedry robi wrażenie już z zewnątrz, nawet w brzydki, deszczowy dzień. Wnętrza prezentują się jeszcze lepiej i skrywają w sobie wiele lat historii.

Katedrę można zwiedzić bezpłatnie. Oprócz głównej części, warto zejść również na dół, gdzie znajduje się wystawa, której część możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Specjalnie nie pokazuję wszystkiego, żeby nie psuć nikomu zwiedzania. 😉 Oprócz tego co widzicie na zdjęciach, czekają tam na zwiedzających rzeźby, stare płyty nagrobne i ołtarz, a jeszcze niżej zejdziecie do krypty z sarkofagami biskupów Ołomuńca.

Część z głównym ołtarzem Katedry w Ołomuńcu jest odgrodzona i zamknięta, ale udało nam się ją również zwiedzić, bo pan tam pracujący zaprosił nas na do środka i zapoznał z historią Katedry i poszczególnych miejsc. Nie wiem czy jest to osoba na stałe tam zatrudniona, czy może przypadkiem trafiliśmy na odpowiedni dzień i odpowiednią godzinę.

OŁOMUNIEC MIASTO KOŚCIOŁÓW

Spacerując ulicami Ołomuńca nie trudno odnieść wrażenie, że jest to miasto kościołów. Trafia się na nie bardzo często i wiele z nich skrywa piękne wnętrza. Wybierając się do Czech warto pamiętać, że to kraj w głównej mierze ateistyczny, a kościoły stanowią zabytki z bogatą historią. Jeżeli są otwarte, to można zwiedzać je swobodnie.

Atrakcje Olomouc Katedra św. Wacława

Ołomuniec co zobaczyć Katedra św. Wacława

OŁOMUNIEC RYNEK GÓRNY I DOLNY

W Ołomuńcu Rynek składa się z dwóch części – Rynku Górnego i Dolnego. Na Rynku Górnym znajduje się Ratusz, Kolumna Trójcy Przenajświętszej, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i liczne fontanny. Tuż obok znajdziemy mniej okazały Rynek Dolny z fontanną i Kolumną Mariacką.

Niestety aktualnie Ratusz jest w remoncie, dlatego nie udało nam się go zobaczyć. Widziałam za to na zdjęciach, że budynek robi wrażenie. Znajduje się na nim również zegar astronomiczny.

Ołomuniec co zwiedzić Kolumna Trójcy PrzenajświętszejOłomuniec co zwiedzić rynek żółwie

Ołomuniec rynek ratusz fontannyOlomouc Czechy atrakcje

OŁOMUNIEC – PIĘKNE KAMIENICE I KLIMATYCZNE ULICZKI

Ołomuniec to wręcz idealne miejsce do długich spacerów i podziwiania pięknych, odnowionych kamienic i klimatycznych uliczek. Tak jak wspominałam, stara część miasta jest rozległa, więc nie obejdzie się jej raz dwa. Można spokojnie spacerować po okolicy przez dłuższy czas. Polecam więc ubrać wygodne buty, bo jest tam dużo kostki brukowej i czasami jest pod górkę. A jeżeli ktoś nie lubi aż tyle chodzić, to nie musi się martwić. Po mieście kursują tramwaje.

W mieście najbardziej zaskoczyła mnie ilość pięknych budynków i kamienic. Na każdym kroku coś zachwyca!

Olomouc Czechy co zobaczyć?Ołomuniec co zwiedzić CzechyOlomouc atrakcje, co zwiedzićOłomuniec atrakcje Uniwersytet

Ołomuniec na weekend zwiedzanie Olomouc Czechy

OŁOMUNIEC PARK PETRA BEZRUCE – BEZRUCOVY SADY

Niedaleko centrum znajdziemy dwa Parki, a jeden z nich zdecydowanie warto odwiedzić. Mowa o Parku Petra Bezruce, który po czesku nazywa się Bezrucovy Sady. To właśnie w tym parku ciągną się stare mury miejskie. Są tutaj również liczne pomniki, strumień i Ogród Botaniczny (Botanicka Zahrada – Rozarium). Wstęp do ogrodu jest bezpłatny, otwarty jest od 9:30 do 18:00 we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałku. To idealne miejsce, aby się zrelaksować wśród zieleni i kwiatów.

Koło Uniwersytetu, na murach miejskich, znajduje się też bardzo ładny ogród. Można dostać się tam schodami w murze lub niepozornymi wejściami od strony Uniwersytetu. Polecam się tam wybrać, bo jest naprawdę ładnie. Są tam też ławki, więc można odpocząć w przepięknej scenerii i z pięknym widokiem na park.

Ołomuniec co zobaczyć Park Petra Bezruce

Ołomuniec co zobaczyć Ogród Botaniczny Bezrucovy Sady

Ołomuniec co zobaczyć Bezrucovy Sady

Ołomuniec atrakcje stare mury miejskieOłomuniec atrakcje mury miejskieOłomuniec co zobaczyć ogród Park Bezrucovy Sady

To już wszystkie propozycje, co warto zobaczyć w Ołomuniec. Oczywiście tematu nie wyczerpałam i jak zawsze polecam samodzielnie chodzić po okolicy i wchodzić w różne małe uliczki. To właśnie w takich miejscach można odkryć nieznane i piękne miejsca. Miasto nadaje się na weekendowy wyjazd, ale da się je również zwiedzić w jeden dzień.

Sam Ołomuniec wizualnie bardzo mi się podoba. Jest tu wszystko czego szukam – piękno, zabytki, historia i zadbane tereny zielone, w których można się zrelaksować. Nie ma też tłumów, więc można swobodnie i spokojnie poznawać wszystkie miejsca. Nawet deszcz nie zepsuł mi frajdy ze zwiedzania i przede wszystkim nie odebrał miastu uroku.

Inne miejsca, które warto zobaczyć:
HRADEC KRALOVE
KUTNA HORA
NOWE MIASTO NAD METUJĄ
BRUNTAL
OSTRAWA
BUDZISZYN
GOERLITZ I ZGORZELEC
LIPSK

Dajcie znać, czy byliście kiedyś w Ołomuńcu i czy tak jak ja lubicie odwiedzać czeskie miasta! 🙂

Pozdrawiam!

Don`t copy text!