Kutna Hora – zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast Czech!

Widziałam już trochę miast w Czechach, a część z nich pokazałam Wam na blogu. Uświadomiłam sobie jednak, że wśród tych, które jeszcze się tutaj nie pojawiły, znalazło się drugie po Pradze, najpiękniejsze miasto w Czechach, jakie miałam okazję odwiedzić! Mowa o Kutna Hora, czyli o miasteczku, któremu zabytków i pięknego starego miasta może pozazdrościć nie jedno miasto! Jeżeli ktoś z Was szuka idealnego miejsca na wypad do Czech w te ostatnie, ciepłe weekendy, to myślę, że warto zapoznać się z tym miejscem! 🙂

Standardowo znajdziecie tutaj liczne atrakcje i podpowiedzi, co zobaczyć w Kutna Hora. Zdjęcia pochodzą z okresu wielkanocnego, dlatego nie zdziwcie się, że na niektórych drzewach nie ma liści 😉

Kutna Hora zwiedzanie, atrakcje turystyczne

KUTNA HORA – ATRAKCJE

Kutna Hora to miasto znajdujące się 65km od Pragi. Swoje bogactwo i pozycję zyskało dzięki pokładom srebra, które w XIV wieku zapewniło mu miano jednego z najbogatszych miast Europy. Pomimo tego, że pokłady srebra już dawno się wyczerpały, a rozwój miasta stanął w miejscu, do tej pory możemy podziwiać jego piękno i masę zabytków, które nie utraciły swojej świetności. Kutna Hora liczy sobie tylko trochę ponad 20 tys. mieszkańców, a mimo to jego centrum może konkurować z niejednym, dużym miastem!

Zwiedzanie Kutna Hora można podzielić na dwie części. Standardowo zaliczamy tutaj przepiękne Stare Miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Kaplicę Czaszek, która znajduje się kawałek od centrum w dzielnicy Sedlec. Niedaleko kaplicy znajdziemy też piękny kościół, który również zagościł na liście UNESCO. My zaczęliśmy zwiedzanie od tej części, dlatego to właśnie od niej zacznę dzisiejszy wpis 🙂

Kutna Hora festiwal

KUTNA HORA – Kościół Wniebowzięcia Marii Panny i Jana Chrzciciela

Wybierając się do Kutna Hora, nie wiedzieliśmy, że w tym czasie odbywa się tam festyn, na który zjechała się ogromna ilość turystów. Festyn odbywał się koło pierwszego miejsca, które planowaliśmy odwiedzić, czyli obok Kościoła Wniebowzięcia Marii Panny i świętego Jana Chrzciciela (Church of the assumption of Our Lady and Saint John the Baptist). Kościół ten w 1995 został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Kryje on w sobie piękne wnętrza, które możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Według informacji przed Kościołem, wstęp powinien być płatny, ale w tym dniu był normalnie otwarty dla zwiedzający. Ceny biletu niestety nie znam.

Kutna Hora co zwiedzić?Kutna Hora Kościół Wniebowzięcia Marii Panny i Jana ChrzcicielaKutna Hora Church of the assumption of Our Lady and Saint John the Baptist

KUTNA HORA – KAPLICA CZASZEK

Niedaleko wspomnianego Kościoła znajduje się jedna z największych atrakcji Kutna Hora, którą jest Kaplica Czaszek. To miejsce, które przyciąga duże ilości turystów. Dekoracje wnętrza wykonane są bowiem ze szczątków ok. 50 tys. ofiar epidemii dżumy i wojen husyckich. Wszędzie dookoła otaczają nas czaszki i kości zmarłych.

Na zdjęciach pokazuję niewielki fragment z tego miejsca, resztę warto zobaczyć na własne oczy. Jeżeli lubicie takie klimaty, to polecam tam wstąpić. Kaplica nie jest zbyt duża, ale pod pewnym względem robi wrażenie.

Cena biletu: 90kc
Bilet ulgowy: 60kc
Kasa biletowa znajduje się ok. 200m od kaplicy.

Kutna Hora Kaplica Czaszek bilety, zwiedzanieKutna Hora Kaplica Czaszek

KUTNA HORA – STARE MIASTO

Jeżeli zastanawiacie się, co ciekawego warto zobaczyć na Starym Mieście w Kutna Hora, to odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystko! Tak, dosłownie wszystko. Zabytkowa część miasta jest piękna, zadbana i zachwyca na każdym kroku. Widać po niej bogactwo miasta sprzed lat. Jedyne co potrzeba do szczęścia w tym miejscu to wygodne buty (wszędzie jest kostka brukowa) i trochę kondycji. Polecam wchodzić w różne uliczki, bo na każdym kroku można wpaść na coś pięknego 🙂

Główne atrakcje centrum Kutna Hora to Kościół św. Barbary, Kolegium Jezuickie, Dwór Włoski, gotycka studnia kamienna czy Kościół św. Jakuba. W centrum można również znaleźć dużą ilość muzeów, w tym oczywiście Muzeum Srebra.

Kutna Hora Katedra i Kolegium Jezuitów

KUTNA HORA – KOŚCIÓŁ ŚW. BARBARY

Główną atrakcją Kutna Hora, wokół której znajdziemy mnóstwo turystów z całego świata, jest Kościół św. Barbary. Kościół ze względu na swoją monumentalność często określany jest mianem Katedry. Umiejscowiony jest na wzgórzu, dzięki czemu widać go z różnych części miasta. Zbudowany został w stylu gotyckim.

Dookoła kościoła znajdziemy przepiękne tereny, w których można się zrelaksować i podziwiać piękne widoki. Wnętrza zwiedza się odpłatnie.

Cena biletu: 120kc
Seniorzy (>65) i studenci (15-26): 90kc
Dzieci w wieku 6-15 lat: 50kc
Dzieci <5 lat : wstęp bezpłatny

Kutna Hora Kościół św BarbaryKutna Hora Kościół świętej BarbaryKutna Hora Kościół św Barbary wnętrzaKutna Hora Kościół św Barbary zwiedzanieKutna Hora Kościół św Barbary bilety, cennikKutna Hora atrakcje turystyczneKutna Hora Czechy atrakcje turystyczneKutna Hora atrakcjeKutna Hora Stare MiastoKutna Hora studnia kamienna gotyckaKutna Hora co zobaczyć? Morowy słupKutna Hora Kościół św. Jakuba

KUTNA HORA – DWÓR WŁOSKI

Dwór Włoski to budynek, który przez długi czas służył jako tymczasowa rezydencja królów czeskich. To również tutaj wieki temu wybijano srebrne monety, które nosiły nazwę grosz praski. W środku znajduje się ratusz, mennica, pałac królewski i gotycka kaplica z freskami w stylu secesyjnym. Są dwie trasy zwiedzania do wyboru – Mennica Królewska i Pałac Królewski. Można również w atrakcyjnej cenie kupić bilet na obie trasy. Przy Dworze Włoskim znajdują się również piękne tereny zielone z cudownym widokiem na główne atrakcje miasta.

Ceny biletów:
Mennica Królewska: 85kc / 65kc dzieci i studenci
Pałac królewski: 85kc / 65kc dzieci i studenci
Obie trasy: 115kc / 75kc dzieci i studenci

Kutna Hora co zobaczyć? Dwór WłoskiKutna Hora Dwór WłoskiKutna Hora zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast Czech

Oprócz części naziemnych, w Kutna Hora warto również zejść do podziemi do starej kopalni srebra. Taka atrakcja czeka na turystów w Czeskim Muzeum Srebra.

Tak jak mówiłam na początku, Kutna Hora to jedno z najpiękniejszych miast Naszych zachodnich sąsiadów, jakie miałam okazję odwiedzić. To prawdziwa perełka Czech pełna historii, zabytków i piękna!

Dajcie znać, czy słyszeliście o Kutna Hora i czy odwiedziliście kiedyś to piękne miejsce!

Inne miejsca, które warto zobaczyć w Czechach:
HRADEC KRALOVE
NOWE MIASTO NAD METUJĄ
OŁOMUNIEC
BRUNTAL
LIBEREC
OSTRAWA

Pozdrawiam!