ATRAKCJE PUERTO PLATA – Teleferico (Cable Car), Fort San Felipe, Central Park i więcej

Ostatnio na blogu pokazywałam Wam piękne i naturalne widoki charakterystyczne dla regionu Puerto Plata Dominikana. To po Punta Cana drugi największy ośrodek turystyczny kraju. Dzisiaj czas na miasto Puerto Plata, a konkretniej na atrakcje, jakie ma do zaoferowania. Nie zabraknie też informacji praktycznych i ciekawostek o mieszkańcach Dominikany oraz ich podejściu do turystów. Zapraszam!

ATRAKCJE PUERTO PLATA

ATRAKCJE PUERTO PLATA - Teleferico (Cable Car)

 

Teleferico (Cable Car) Puerto Plata

Pewnie zdziwię Was informacją o tym, że to właśnie w Puerto Plata, na górze Isabel de Torres, znajduje się pomnik Jezusa taki sam jak w Rio de Janeiro! Ja również nie miałam pojęcia o istnieniu tego miejsca, dopóki nie zainteresowałam się bardziej Puerto Plata. Na górę można wjechać kolejką Teleferico, której stacja początkowa znajduje się kawałek od centrum miasta.

Jeżeli będziecie chcieli wybrać się do tego miejsca taksówką, wystarczy, że powiecie Teleferico albo Cable Car, a kierowca na pewno będzie wiedział, gdzie Was zawieść, bo to najbardziej charakterystyczne i najciekawsze miejsce w mieście. Uważają tak sami Dominikańczycy, a jeden pan powiedział mi nawet, że w sumie tylko to jest do zobaczenia w Puerto Plata. Osobiście nie do końca się z tym zgadzam, ale wiadomo jak to jest. Często nie dostrzegamy piękna w rodzinnym mieście, bo najzwyczajniej w świecie przyzwyczailiśmy się do niego. Nie jest też ono dla nas egzotyczne, bo znamy je aż za dobrze. Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli chcecie wybrać się tylko do jednego miejsca w Puerto Plata, miejsca które zrobi na Was ogromne wrażenie, to zdecydowanie będzie to wjazd Teleferico na górę Isabel de Torres! Czekają tam na Was przepiękne widoki i niesamowite ogrody.

Cena Teleferico – 10$ za osobę w dwie strony

Puerto Plata Teleferico Cable Car Dominikana - ceny, widoki
Puerto Plata Teleferico Cable Car Dominikana - ceny

 

Teleferico – atrakcje i kiedy wybrać się na górę Isabel de Torres

Na górze Isabel de Torres oprócz pomnika Jezusa znajdują się również piękne widoki i duże, zadbane ogrody z kilkoma atrakcjami. Jest jaskinia, laguna (choć według mnie ciężko to nazwać laguną, ale tak było to opisane), mały wodospad, most, restauracja i kilka ładnych miejsc, w których można usiąść i odpocząć. Jest również sporo ścieżek do chodzenia, otoczonych przepiękną, zadbaną roślinnością. Można tam znaleźć trochę rzadko spotykanych roślin i kwiatów. Na górze spokojnie można spędzić 2h, a jeżeli kochacie naturę i piękne widoki, to nawet i dłużej.

Niestety z wjazdem na górę, a raczej z tym co tam zastaniemy, jest pewien problem. Bardzo często bowiem szczyt otaczają gęste chmury i jedyne co widać to mgła. Widziałam mnóstwo takich zdjęć w internecie i jeżeli trafi się akurat na chmurę, to na pewno nie doceni się tego miejsca. Nie będzie też okazji do podziwiania miasta i okolicy z góry. Słyszałam, że najlepiej wybrać się tam rano, bo wtedy jest największe prawdopodobieństwo na dobrą pogodę i widoczność, ale nie wiem, czy są to potwierdzone informacje. Od siebie mogę dodać, że chmury na Karaibach pędzą jak szalone i raz są, a zaraz może ich nie być.

Nie warto również korzystać z Teleferico gdy do Puerto Plata przypływają wycieczkowce i gdy są święta państwowe. Podobno są wtedy kilkugodzinne kolejki.

My pojechaliśmy tam na spontanie, bez wiedzy o aktualnej pogodzie czy o tym, co się dzieje na górze i mieliśmy totalnego farta, bo pogoda była wręcz idealna do zwiedzania. Jeżeli pojawiały się chmury, to były wysoko i w niczym nie przeszkadzały. Potem pojechaliśmy do miasta i stamtąd widzieliśmy, że chwilę później nad górą osiadły chmury. Także warto mieć na uwadze, że nigdy nie wiadomo, jak się trafi.

Teleferico Puerto Plata Cable Car Dominikana - zdjęcia, ogrody
Teleferico Puerto Plata atrakcje Cable Car Dominikana - zdjęcia, ogrody
Teleferico Puerto Plata Dominikana piękne ogrody i zwierzęta
Dominikana Puerto Plata Teleferico - ceny, widoki, czy warto?
Dominikana Puerto Plata Teleferico Cable Car - ogrody, wodospad
Atrakcje Puerto Plata - Teleferico

 

Fort San Felipe Puerto Plata

Twierdza San Felipe to hiszpański fort z XVI, który miał służyć obronie Puerto Plata przed piratami atakującymi z północy. Sam fort nie jest zbyt imponujący, raczej można go nazwać małym, dlatego niekoniecznie jest sens zwiedzać jego wnętrze. Już stojąc przy kasie można śmiało określić, że za dużo tam nie ma. W środku znajdują się głównie armaty i bardzo minimalistyczna wystawa. Cena wstępu to ok. 3$.

Warto jednak wybrać się w to miejsce, ponieważ okolica jest bardzo ładna. Można pochodzić przy oceanie, jest amfiteatr, stara latarnia morska, są też ruiny innego budynku (niestety nie wiem, co kiedyś się tam znajdowało). Część możecie zobaczyć na zdjęciach, jednak nie mogliśmy zrobić ich zbyt wiele, bo akurat kręcono tam jakiś teledysk.

Dominikana Puerto Plata Fort San Felipe
Dominikana Puerto Plata atrakcje - Fort San Felipe
Dominikana Puerto Plata Twierdza San Felipe
Atrakcje Puerto Plata Fort San Felipe, latarnia morska

 

Central Park Puerto Plata (Parque Central)

Cental Park na pewno kojarzy się każdemu z tym w Nowym Jorku. Miejsca o takiej nazwie znajdziemy też w karaibskich miastach (np. w Hawanie), ale nie mają one nic wspólnego z tym co znamy z USA, nie mają też nic wspólnego z parkiem. To zadbane place, na których można odpocząć i popatrzeć na ładne widoki. Dookoła Cental Park w Puerto Plata znajdują się bardzo ładne, kolorowe, wiktoriańskie budynki.

Dominikana Puerto Plata Cental Park
Dominikana Puerto Plata Cental Park kościół
Puerto Plata - atrakcje, ulice, zdjęcia, miasto

 

Malecon Puerto Plata

Malecon to coś jak Nasza promenada nadmorska, choć ja nazwałabym ją bardziej drogą przy ocenie z przepięknymi widokami. W Puerto Plata Malecon ciągnie się aż przez 6 kilometrów. Z ciekawości pytałam mieszkańca, czy pływają w oceanie (w tym miejscu, które widzicie na zdjęciu poniżej) i powiedział, że kiedyś to robili, ale teraz już nie ze względu na zanieczyszczenia. Nie do końca zrozumiałam, o jakie zanieczyszczenia chodziło, ale wydaje mi się, że z jakiejś fabryki.

Aby dostać się na Malecon z miasta trzeba przejść przez ruchliwą ulicę. Warto przy tym pamiętać, że Dominikańczycy jeżdżą jak chcą, mają gdzieś przepisy, część kupuje prawo jazdy zamiast je zdać, itd. Dlatego na pasach nie liczcie, że ktoś Was przepuści, tylko zmykajcie szybko, żeby ktoś Was nie przejechał.

Dominikana Puerto Plata Malecon atrakcje

 

Muzeum burysztynu (Amber Museum) – Larimar

Puerto Plata słynie z bursztynu, dlatego nie mogło zabraknąć w mieście Muzeum Bursztynu. Dla Nas to żadna nowość, ja sama znalazłam sporo bursztynów w Świnoujściu, ale na Dominikanie występuje również ich specyficzny, niebieski bursztyn Larimar. Podobno Dominikana to jedyne miejsce na świecie, w którym można go spotkać i w Puerto Plata na pewno nie raz ktoś będzie próbował Wam sprzedać biżuterię z Larimarem.

Wejście do muzeum jest bezpłatne. Na miejscu możecie zobaczyć przeróżne rodzaje bursztynów i poznać trochę historii. Na końcu znajduje się sklep z biżuterią z Larimarem i innymi pamiątkami.

Supermarket La Sirene

Czas na coś, co polecają do odwiedzenia Dominikańczycy, supermarket La Sirene (dla Nas to hipermarket). Tak, to nie żart. Trochę to śmieszne z Naszej perspektywy, ale oni są z niego dumni. Wielu osób nie stać na zakupy w takich miejscach, chodzą tam Ci, którym lepiej się powodzi. Od razu mówię, że nie ma tam nic ciekawego, ale to dobre miejsce, żeby kupić tanio rum czy jakiś inny alkohol.

W Puerto Plata często odwiedzana jest również fabryka rumu Brugal oraz park wodny Ocean World Adventure.

Puerto Plata Teleferico - ceny, czy warto?

 

Podejście Dominikańczyków do turystów

Dominikańczycy uwielbiają turystów i nie da się tego nie zauważyć. Gdy szliśmy poboczem przy dużej ulicy, prawie wszyscy do nas trąbili, uśmiechali się lub witali jadąc na motorach. Podjechała nawet pomoc drogowa, żeby dowiedzieć się, czy nie potrzebujemy pomocy. W miastach i miejscowościach nie przejdziecie anonimowo, ktoś zapewne będzie na was patrzył lub zagada. Nie zdarzyło mi się, żeby ktoś był niemiły, spotykałam się głównie z uśmiechem i otwartością.

Generalnie na Dominikanie warto nastawić się na to, że ktoś będzie Wam coś proponował, próbował na coś namówić lub oferował pomoc nieoficjalnie licząc na to, że odwdzięczysz się dolarem. Jeżeli nie jest się asertywnym, to lepiej od razu nie wdawać się w żadne dyskusje. Oczywiście nie wszyscy tacy są, niektórzy pomogą Wam bez pytania i totalnie bezinteresownie. Nam też tak pomogli. Zdarzyły się jednak osoby, które szukały okazji do zdobycia pieniędzy i po miłej rozmowie prosiły o coś dla rodziny lub na jedzenie. W sumie nie można się też temu dziwić, bo przez dziesiątki lat Amerykanie nauczyli ich, że turyści chętnie rozdają dolary. Jako, że jest tam sporo biedy warto też zachować zdrowy rozsądek i uważać na swoje rzeczy.

Na koniec dodam jeszcze, że na zdjęciach pokazałam piękne miejsca i budynki, ale niech Was to nie zwiedzie, bo całe Puerto Plata tak nie wygląda. Dominikana jest biednym krajem i na wielu ulicach to widać.

Zobacz również:
PUERTO PLATA DOMINIKANA
PUNTA CANA DOMINIKANA
KUBA – PRAWDZIWE OBLICZE KARAIBSKIEGO RAJU
HAWANA – NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCE NA KUBIE
DUBAJ
ABU DHABI
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Pozdrawiam!

Don`t copy text!