NOWE MIASTO NAD METUJĄ – wycieczka do Czech na jeden dzień

Zbliża się majówka, a pogoda w najbliższych miesiącach będzie sprzyjać podróżowaniu, dlatego dzisiaj chcę Wam przedstawić bardzo fajne miejsce w Czechach, które jest idealne na jednodniową wycieczkę do Naszych zachodnich sąsiadów. Jest nim Nowe Miasto nad Metują. Zeszły sezon podróży po Europie zakończyłam w czeskim Hradec Kralove i wspominałam wtedy na blogu, że chcę lepiej poznać ten kraj. Jak powiedziałam tak też zrobiłam i sezon rozpoczęłam od 3 dniowej wycieczki do Czech. Odwiedziłam Kutna Hora, Pardubice i Nowe Miasto nad Metują.

NOWE MIASTO NAD METUJĄ zamek - wycieczka do Czech na jeden dzień

 

Nowe Miasto nad Metują jako cel podróży wybraliśmy bardzo spontanicznie. Szukaliśmy czegoś blisko granicy z Polską, po drodze do domu. Patrząc na mapy nic nie wpadło nam w oko, za to trafiłam na pewien wpis na blogu, który bardzo mnie zaciekawił. Tak oto trafiliśmy do tego małego miasteczka.

Nie będę ściemniać, na początku myślałam, że wpis jest mocno podkoloryzowany, bo patrząc na mapy wydaje się, że w tej mieścinie nic nie ma. Zdjęcia w necie też średnio zachęcały, ale doświadczenie nauczyło mnie, że nie do końca warto się tym sugerować. Jak się okazało w Nowym Mieście nad Metują wydaje się, że nie ma nic, a jednak jest wszystko czego potrzeba, aby spędzić miło dzień, nacieszyć się widokami i zobaczyć piękne zabytki. To miasto wręcz idealne dla fanów zamków i historii.

Nowe miasto nad Metują atrakcje, co zobaczyć?

 

NOWE MIASTO NAD METUJĄ

Nowe miasto nad Metują to miasto we wschodnich Czechach niedaleko czeskiego Nachodu i polskiej Kudowy Zdrój. Miasto zostało założone w 1501r. Wybudowano je na skale otoczonej z 3 stron rzeką Metują. Pierwsza zabudowa była drewniana, jednak w wyniku pożaru w 1526r uległa zniszczeniu. Miasto odbudowano w renesansowym stylu, który możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.

Główne atrakcje Nowego Miasta nad Metują znajdują się na starówce. Jest piękny Rynek z kolorowymi kamieniczkami, Zamek i Ogród zamkowy, Kościół św. Trójcy oraz niezwykle klimatyczne uliczki wokół Rynku, w których można poczuć klimat średniowiecznego miasta.

Nowe miasto nad Metują - atrakcje Nove Mesti nad Metuji
Nowe miasto nad Metują Czechy - atrakcje Nove Mesti nad Metuji
Nowe miasto nad Metują rynek, co zobaczyć Czechy

 

Rynek Nowe Miasto nad Metują

Rynek w Nowym Mieście nad Metują znajduje się na końcu miejscowości, a nie jak zazwyczaj w ścisłym centrum. Nie robi to jednak żadnej różnicy, bo miejscowość jest mała. Z dojazdem nie ma najmniejszego problemu, tak samo nie powinno być ze znalezieniem miejsca parkingowego. Można zaparkować na Rynku, pod Ogrodem Zamkowym czy w najbliższej okolicy.

Stojąc na placu gdziekolwiek nie spojrzymy widzimy piękne, kolorowe kamienice z arkadami. To świetne miejsce do podziwiania renesansowej zabudowy i wypicia kawy z pięknym widokiem. Jest tam bardzo przyjemnie, jednak według mnie najciekawsze i najładniejsze są uliczki biegnące wokół Rynku. To właśnie tam kryją się średniowieczne mury, pozostałości starej zabudowy, pręgierz, jest nawet wieża średniowiecznego zamku. Klimat tych miejsc możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Dodam jeszcze, że spacer wokół murów to według mnie coś, czego nie warto odpuszczać.

Czechy Nowe miasto nad Metują atrakcje
Czechy Nowe miasto nad Metują zamek, atrakcje
Nowe miasto nad Metują zamek, średniowieczne mury Czechy
Nowe miasto nad Metują atrakcje, średniowieczne mury Czechy

 

Zamek Nowe Miasto nad Metują

Przy Rynku znajduje się główna atrakcja, jaką jest Zamek Nowe Miasto nad Metują. Zamek robi wrażenie z zewnątrz i kryje w sobie atrakcyjne wnętrza. Jest tu sporo miejsc, które możemy zwiedzić za darmo oraz dodatkowo płatne trasy po wnętrzach zamku. Sama wnętrz nie odwiedziłam, bo nie było takiej możliwości, ale widziałam na zdjęciach, że robią wrażenie.

DARMOWE: ogród zamkowy, wystawa starych aut, zewnętrzne tereny zamku, wieża zamkowa (choć tu nie jestem pewna, bo według strony zamku wstęp na wieżę kosztuje 30CZK – ok. 5zł, ale my wchodziliśmy za darmo).

PŁATNE: 2 trasy do wyboru – wnętrza zamkowe i od piwnicy do strychu. Bilet na jedną trasę kosztuje 130CZK (ulgowe 80CZK). Jeżeli chce się robić zdjęcia należy dokonać dodatkowej opłaty foto w wysokości 100CZK. Czas zwiedzania około godziny. Zależnie od miesiąca i dnia tygodnia zwiedzanie należy rezerwować lub też nie, dlatego odsyłam Was na stronę zamku, gdzie znajdziecie dokładne i szczegółowe informacje na ten temat w języku polskim – KLIK. Można tam też podpatrzeć, co kryją wnętrza zamku.

Nowe miasto nad Metują zamek, atrakcje
Nowe miasto nad Metują zamek, ceny
Nowe miasto nad Metują zamek, wystawa starych aut Czechy
Nowe miasto nad Metują atrakcje, zamek
Nowe miasto nad Metują zamek Czechy
Nowe miasto nad Metują zamek, wieża widokowa Czechy
Nowe miasto nad Metują rynek, atrakcje

 

Ogród przy Zamku Nowe Miasto nad Metują

Ogród zamkowy można odwiedzić za darmo każdego dnia, jednak zamykają go w trakcie deszczu. Nie jest zbyt duży, ale jest naprawdę ładny. Jest tam kilka ławek w różnych miejscach, gdzie można zrelaksować się i nacieszyć pięknym widokiem. Do ogrodu wchodzi się przez drewniany most, który możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Pierwotnie przechodził on nad fosą zamkową.

Nowe miasto nad Metują Czechy zamek
Nowe miasto nad Metują zamek, drewniany most Czechy
Czechy Nowe miasto nad Metują zamek
Nowe miasto nad Metują zamek, ogrody Czechy
Nowe miasto nad Metują atrakcje Czechy
Nowe miasto nad Metują atrakcje, panorama Czechy

 

W kilku miejscach w Nowym Mieście nad Metują można również podziwiać piękne krajobrazy. Można też zejść na dół i zobaczyć okolicę i skałę, na której zbudowano miasto.

Jeżeli szukacie pomysłu na szybki wypad do Czech, to Nowe Miasto nad Metują może być świetnym wyborem. Ja od siebie polecam na jednodniowy trip zamek w Nachodzie (bardzo ładny, na wzgórzu, piękne widoki, jest tam niedźwiedź i inne zwierzęta) i starówkę w Nowy Mieście nad Metują. Na zwiedzenie obu miejsc spokojnie starczy 1 dzień.

Inne miejsca, które warto zobaczyć w Czechach:
HRADEC KRALOVE
KUTNA HORA
OŁOMUNIEC
BRUNTAL
OSTRAWA
LIBEREC

Pozdrawiam!

Don`t copy text!