Co zobaczyć w Czechach? Hradec Kralove!

Czechy niekwestionowanie kojarzą się z jednym miejscem, Pragą. Miałam okazję odwiedzić ją 2 razy i pewnie Was zaskoczę, ale za pierwszym razem nie podbiła mojego serca. Pamiętam wszystkie zachwyty na Pragą, nie słyszałam chyba ani jednej opinii na nie, a gdy tam pojechałam, kompletnie nie potrafiłam zrozumieć, co jest w niej tak cudownego. Największym zawodem był most Karola, który na zdjęciach wydawał się większy i trochę inny niż jest w rzeczywistości. Za drugim razem spędziłam w Pradze więcej czasu i udało mi się wczuć w klimat miasta (za jakiś czas na pewno napiszę o nim na blogu!). Czechy kojarzyły mi się również z małym miastem Nachod przy granicy z Polską, które odwiedziłam kilkukrotnie na zakupy (jest tam DM) i aby trochę pozwiedzać (polecam odwiedzić zamek na wzgórzu!). Na tym moja znajomość kraju się kończyła, aż do zeszłego weekendu, kiedy postanowiłam poznać go trochę lepiej. Chwilę zastanawialiśmy się, co warto zobaczyć w Czechach. Mieliśmy w planach Liberec, jednak w ostatniej chwili padło na Hradec Kralove i co tu dużo mówić, był to bardzo dobry wybór!

Hradec Kralove przewodnik - magiczne miasto w Czechach
Katedra św. Ducha Hradec Kralove

CO WARTO ZOBACZYĆ W CZECHACH? HRADEC KRALOVE!

Hradec Kralove to miasto w północnych Czechach na trasie pomiędzy Nachodem a Pragą. Dojechać tam można z Wrocławia drogą przez Kudowę Zdrój. Aby dojechać do Hradec Kralove nie trzeba kupować winiety – trasa od Nachodu do Hradec Kralove jest bezpłatna.

Od razu po przyjeździe do miasta poczułam, że będzie ciekawie. Przywitał mnie przyjemny park, który był dobrze zagospodarowany pod wygodę mieszkańców i cieszył oko pięknem natury. W mieście ujrzałam kolorowe, zadbane kamienice, a te mniej zadbane nie wyglądały źle i dobrze komponowały się z resztą. Trzeba przyznać, że Hradec Kralove zdecydowanie ma swój specyficzny, pozytywny klimat. To co mnie również w nim urzekło, to cudowny spokój. Była niedziela, było ciepło, słonecznie, jedynie mocniejszy wiatr czasami przeszkadzał, ale pogoda była wręcz idealna do spacerów. Mimo to na ulicach było pusto, spokojnie i przyjemnie. Dla mnie to idealna opcja do zwiedzania, bo tłumy turystów często mnie męczą.

Hradec Kralove co zobaczyć? Stare miasto i centrum
Hradec Kralove co zobaczyć? Ulice starego miasta

 

CO ZOBACZYĆ W HRADEC KRALOVE? RYNEK I OKOLICE

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ścisłego centrum miasta. Rynek w Hradec Kralove to całkiem spory plac z licznymi zabytkami dookoła. Znajduje się na nim parking i Kolumna Mariańska, a tuż przy nim znajdziemy Katedrę św. Ducha, Białą Wieżę wykonaną z piaskowca czy kaplicę św. Klemensa znajdującą się tuż przy Białej Wieży. Standardowo chodziliśmy klimatycznymi uliczkami w okolicy i bardzo wszystkim polecam takie spontaniczne zwiedzanie. Można się natknąć na sporo ciekawych i ładnych budynków i miejsc.

Hradec Kralove co zobaczyć? Rynek, katedra, centrum
Rynek Hradec Kralove, Katedra św. Ducha, Biała Wieża, kolumna Mariańska
Hradec Kralove co zwiedzić? Centrum miasta
Hradec Kralove co zobaczyć? Centrum miasta

 

PIVOVARSKIE NAMESTI

Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc w Hradec Kralove jest Pivovarske Namesti, co według tłumacza oznacza Plac Browarny. Można tam wejść schodkami od dwóch stron, a przy każdym wejściu umieszczono tabliczkę ze strzałką tam kierującą. Na górze znajduje się centrum regionalne Nowy Browar oraz przepiękne tarasy/ogrody, które możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Idealne miejsce do odpoczynku i zrobienia wielu pięknych zdjęć!

Co zobaczyć w Czechach? Hradec Kralove
Hradec Kralove - co zobaczyć w Czechach?
Hradec Kralove - piękne miasto w Czechach
Hradec Kralove Pivovarskie Namesti
Hradec Kralove - co zobaczyć w Czechach?

 

SPACER WZDŁUŻ ŁABY I REJS STATKIEM PAROWYM

Kolejnym miejscem, które zachwyciło mnie w Hradec Kralove są tereny wzdłuż Łaby. Piękne i zadbane. Na zdjęciach kojarzyły mi się trochę z Amsterdamem, na żywo już mniej, ale na pewno są niesamowicie klimatyczne, wręcz idealne do romantycznych spacerów, szczególnie o tej porze roku, gdy natura zapewnia tyle pięknych kolorów dookoła. Po rzece kursują małe statki parowe. Można więc wybrać się na godzinny rejs po Łabie.

Hradec Kralove rejs statkiem parowym
Hradec Kralove co zobaczyć? Spacer wzdłuż Łaby
Co zobaczyć w Czechach? Hradec Kralove!
Hradec Kralove elektrownia wodna
Elektrownia wodna Hradec Kralove
Hradec Kralove co zwiedzić? Elektrownia wodna
Elektrownia wodna Hradec Kralove

ELEKTROWNIA WODNA I PARKI

Spacerując wzdłuż rzeki nie sposób nie trafić na bardzo charakterystyczną elektrownię wodną, którą można zobaczyć na zdjęciach powyżej. Obok elektrowni znajduje się piękny park, a w nim m.in. drewniana Cerkiew św. Mikołaja. W Hradec Kralove odwiedziłam 3 parki i każdy bardzo mi się podobał, dlatego polecam je wszystkim fanom natury i odpoczynku wśród zieleni. Sama mieszkam koło parku i bardzo żałuję, że nie wygląda on tak jak te w Hradec Kralove…

Co zwiedzić w Czechach Hradec Kralove park
Hradec Kralove co zwiedzić? Parki
Czechy Hradec Kralove
Hradec Kralove co zwiedzić? Stare miasto

 

Hradec Kralove to miasto, które spodobało mi się od pierwszej chwili, gdy tam dotarłam. Cudowny spokój, piękna, europejska architektura, zadbany teren spacerowy nad Łabą i zachwycające tereny zielone. Tak w skrócie mogę opisać to, co czeka w Hradec Kralove na odwiedzających. Przeczytałam kiedyś, że to miasto ma w sobie coś magicznego i muszę przyznać, że jest w tym sporo prawdy. Chętnie wybiorę się tam ponownie i z całą pewnością chcę spędzić tam cały weekend, bo jestem bardzo ciekawa, jak wszystko prezentuje się nocą. W końcu noc zawsze dodaje miastu uroku ♥ Wyjazd zachęcił mnie również do poznania innych czeskich miast, bo jeżeli prezentują się podobnie do Hradec Kralove, to zdecydowanie są warte odwiedzenia!

Jak Wam się podoba Hradec Kralove? Czy znajdzie się tu ktoś, kto odwiedził to piękne, czeskie miasto? 🙂

Inne miejsca, które warto zobaczyć:
KUTNA HORA
NOWE MIASTO NAD METUJĄ
OŁOMUNIEC
BRUNTAL
OSTRAWA
GOERLITZ I ZGORZELEC – POMYSŁ NA WEEKEND
CZY WARTO ZOBACZYĆ BUDZISZYN?
LIPSK NA WEEKEND

Pozdrawiam!

Don`t copy text!