HAWANA – najpiękniejsze miejsce na Kubie. Co zobaczyć i zwiedzić?

Jeżeli czytaliście mój poprzedni wpis (Kuba – prawdziwe oblicze karaibskiego raju), to wiecie już, jakie mam odczucia względem Kuby. Byłam, zobaczyłam i bardzo się z tego cieszę, ale czy pojechałabym drugi raz? Tak, ale tylko do samej Hawany! To właśnie to piękne i niesamowicie klimatyczne miasto, jako jedyne zachwyciło mnie na wyspie i sprawiło, że czuję niedosyt, że spędziłam tam tylko 2 dni… Dzisiaj pokażę Wam piękną stronę miasta i podpowiem co warto zobaczyć i zwiedzić w Hawanie. Będzie dużo zdjęć, ciekawostek i informacji praktycznych. Zaczynamy!

Kuba Hawana co warto zobaczyć? - widok na Kapitol z Central Park
Widok na Kapitol z Parku Centralnego (Central Park) Hawana
HAWANA - najpiękniejsze miejsce na Kubie - co warto zobaczyć, ceny, zdjęcia

 

STANDARD HOTELI NA KUBIE

W Hawanie spędziliśmy dwa dni, co wiązało się z noclegiem w hotelu. Standard hoteli na Kubie znacznie różni się od tego, który znamy chociażby z Polski. 5* to taki normalny hotel, nie jest oczywiście zły, ale do 5 mu trochę brakuje. W Hawanie mieliśmy hotel 3*, co wiązało się z licznymi obawami, bo te ich 3* to mogła być 1. Obawy były uzasadnione, bo chociaż pokój okazał się brzydki, ale czysty, to łazienka pozostawiała sporo do życzenia. Co będę Wam dużo opowiadać, robaki i mrugająca żarówka jak w horrorze. To chyba wystarczy, aby zobrazować całą sytuację. W recepcji można było usłyszeć też ciekawe historie. Komuś odpadła umywalka, a ktoś od tygodnia nie mógł się doprosić o papier toaletowy… Tyle atrakcji w ciągu 15 minut siedzenia przy recepcji 😀 Za to jedzenie mieli lepsze niż w 5*!

Kuba Hawana co warto zobaczyć? Zabytkowe centrum, stare miasto

 

HAWANA W 2 DNI – CO WARTO ZOBACZYĆ I ZWIEDZIĆ? 

OLD HAVANA – SPACER ULICAMI STAREGO MIASTA

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od tego, co najpiękniejsze, czyli od ścisłego centrum. Stare miasto w Hawanie (Old Havana, La Habana Vieja) to miejsce inne od reszty Hawany. Pełne zabytków, odnowione i zadbane. Spacerując ulicami natkniemy się na piękną architekturę i liczne place. Nie potrzeba tutaj mapy, wystarczy chodzić uliczkami i przyglądać się wszystkiemu dookoła. Starówka została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Kuba Hawana co warto zobaczyć? Zabytki i place
Kuba Hawana co warto zobaczyć? Zabytki i piękne, klimatyczne uliczki

 

PLAC KATEDRALNY I KATEDRA 

Katedra w stylu barokowym to jedno z najpopularniejszych miejsc w Hawanie. Sama katedra jak i budynki otaczające plac są naprawdę ładne, chociaż na zdjęciach zawsze wydawała mi się większa. Na pewno warto ją zobaczyć z zewnątrz i jak się uda również od środka. Ciekawym aspektem tego miejsca jest fakt, że jako budulec zastosowano koral. Tuż koło katedry znajduje się znany bar, w którym Hemingway pił zawsze mojito (La Bodyguita del Medio).

Na Placu Katedralnym i na innych placach w okolicy (jest ich kilka obok siebie) spotkamy panie w pięknych, kubańskich strojach, które zaczepiają turystów i namawiają do zrobienia sobie z nimi zdjęcia. Warto pamiętać, że jest to ich praca i trzeba im po zrobieniu zdjęcia zapłacić. Można również spotkać starszych panów z ogromnym cygarem, na pewno nie raz widzieliście ich na zdjęciach z Kuby. Oni również oferują zrobienie z nimi zdjęcia za opłatą. Są również bardzo wyćwiczeni w tym, żeby nikt nie sfotografował ich za darmo 😉

Kuba Hawana co warto zwiedzić? Plac katedralny i katedra
Plac Katedralny i Katedra Hawana


PLAC REWOLUCJI

Myślę, że o rewolucji kubańskiej słyszała większość osób. To właśnie na Placu Rewolucji Fidel Castro wygłaszał swoje wielogodzinne przemówienia, w których udział brało tysiące Kubańczyków. To ogromny, betonowy plac, na którym niczego nie ma. Uczestnicy przemień stali więc wiele godzin w upalnym słońcu. Przy placu znajduje się wieża i pomnik na cześć Jose Martiego i kilka budynków z podobiznami ważnych dla rewolucji postaci. Sam plac to nic specjalnego, ale mimo wszystko uważam, że warto się tam wybrać, aby zobaczyć to na własne oczy.

Kuba Hawana co warto zobaczyć? Pomnik na Placu Rewolucji
Pomnik na Placu Rewolucji Hawana
Kuba Hawana co zwiedzić? Plac Rewolucji
Plac Rewolucji Hawana

KAPITOL I PARK CENTRALNY (CAPITOL I CENTRAL PARK)

Najsłynniejszy budynek w Hawanie to “amerykański” Kapitol. Zbudowali go Amerykanie, jednak nie zdążyli się nim nacieszyć ze względu na rewolucję. Kapitol zbudowany jest na wzór tego z Waszyngtonu. Budynek jak widać na zdjęciach jest cięgle remontowany, a sami Kubańczycy nadal z niego nie korzystają. Wygląda naprawdę imponująco, szczególnie gdy stanie się na jego schodach. Człowiek od razu czuje się mały. Stojąc przed Kapitolem można również poczuć to, że Hawana jest miastem kontrastów. Gdy odwrócimy się w drugą stronę, naszym oczom ukazują się rudery. Dosłownie. Piękną wizytówkę miasta od zniszczonych kamienic dzieli tylko ulica…

Obok Kapitolu znajduje się Teatr Wielki i Park CentralnyCentral Park ciężko nazwać parkiem, bo tak właściwie to plac z roślinnością, ławkami i pomnikiem. Jest jednak bardzo ładnym i przyjemnym miejscem do chwili relaksu. Niedaleko jest również znany Dom Bacardi oraz bar La Floridita, w którym Hemingway pił zawsze Daiquiri. Znowu Hemingway i drinki?! Tak, był alkoholikiem 😉 W La Floridita znajduje się również część restauracyjna.

Kuba Hawana co warto zobaczyć? Capitol, amerykański Kapitol | Hawana Kapitol
Capitol Hawana
Kuba Hawana co warto zobaczyć? Park Centralny, Central Park i okolice
Central Park i Teatr Wielki Hawana


HOTEL NACIONAL

Hotel Nacional to kolejne znane miejsce w Hawanie, które warto odwiedzić. Hotel posiada bogatą historię, został uznany za pomnik narodowy i wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie prohibicji w USA największe sławy i bogacze przyjeżdżali właśnie tutaj imprezować i pławić się w luksusach, a Al Capone odbywał tu spotkania ze wspólnikami. Dzisiaj to miejscem jest tylko pięknym hotelem, ale nadal zachwyca swoimi wystrojem. Do hotelu można wejść i zobaczyć jego eleganckie wnętrza. W barze można skosztować pysznego drinka i podziwiać zdjęcia znanych osób, które kiedyś go odwiedziły. Można również spacerować po pięknym ogrodzie z widokiem na morze. Podczas naszego pobytu w tym miejscu trafiliśmy na kubański ślub. Miejsce nie było odgrodzone, można było poczuć się jak goście weselni i zdecydowanie nikomu nie przeszkadzała taka sytuacja. Ślub odbywał się w ogrodzie.

Hotel znajduje się przy promenadzie nadmorskiej Malecon, która jest wieczornym miejscem spotkań Kubańczyków. Wybraliśmy się tam gdy było ciemno i zdecydowanie miejsce tętniło życiem. Ta promenada to nie taka promenada, jak znamy chociażby z Naszego kraju. To zwykły murek i chodnik. Ten właśnie murek, butelka rumu i własne towarzystwo to jeden z ich sposobów na spędzenie sobotniej nocy i z tego co można było zauważyć, bawili się bardzo dobrze. Podobno wystarczy przyjść tam z butelką rumu, a ktoś chętnie przyjmie was do grupy i opowie co nieco o swoim życiu w tym karaibskim raju

Kuba Hawana co warto zobaczyć i zwiedzić? Hotel Nacional de Cuba
Hotel Nacional Hawana
Hawana co warto zwiedzić? - Wnętrze Hotel Nacional
Hotel Nacional


HAWANA – PRZEJAŻDŻKA ZABYTKOWYMI KABRIOLETAMI

Nie jestem zwolenniczką mówienia, że ktoś coś powinien zrobić będąc w danym miejscu, bo uważam, że każdy może zwiedzać jak chce i robić co chce. Jeżeli natomiast miałabym wybrać jedną rzecz, którą zdecydowanie warto zrobić będąc w Hawanie, jest nią przejażdżka zabytkowymi kabrioletami. Te auta tworzą niesamowity klimat, a samo spojrzenie na miasto z perspektywy drogi, pozwala poczuć je jeszcze lepiej. Panowie również dbają o to, żeby wczuć się w atmosferę, a Kubańczycy idący ulicą machają z uśmiechem do przejeżdżających turystów. Przejażdżka taką taksówką to również świetny sposób na zwiedzenie miejsc takich jak chociażby wymieniony wcześniej Plac Rewolucji.Godzinny City Tour po Hawanie zabytkowymi kabrioletami to koszt 40 CUC. Płaci się za auto a nie za osobę. Panowi stoją na parkingach w różnych częściach miasta i zachęcają do przejażdżek, dlatego nie ma problemu z ich odnalezieniem. Nie da się również nie zauważyć tych pięknych aut na parkingach.

Kuba Hawana co warto zobaczyć? Stare, zabytkowe, kolorowe kabriolety

 

Spacerując po mieście nie sposób nie natknąć się również na liczne, stare samochody. Większość z nich należała do Amerykanów, którzy musieli wynieść się z wyspy. To właśnie po nich zostały auta, które teraz stały się symbolem miasta. Ze względu na sytuację w kraju, Kubańczycy musieli nauczyć się kombinowania i tak jest również w przypadku motoryzacji. Podobno różne rzeczy można znaleźć pod maską, nawet i silnik od motorówki. Często na ulicach można spotkać również polskiego malucha. Nazywają go nawet Fiatem polskim.

Kuba Hawana co warto zobaczyć? Stare kabriolety i auta na ulicach
Kuba Hawana co zwiedzić? Central Park i okolice
Stare kabriolety i Central Park Hawana

Po mieście można przemieszczać się również taksówkami. Wynajem samochodu, aby samodzielnie pozwiedzać wyspę, niestety nie jest zbyt łatwy. Zazwyczaj trzeba długo czekać na auto, często tyle, że będzie się w tym czasie już w domu. Podobno najlepiej dokonać rezerwacji przez internet kilka tygodni przed przylotem na Kubę.

 

Kuba Hawana co warto zobaczyć? Piękne ulice i amerykańskie taksówki

Kuba Hawana co warto zobaczyć? Odkomarzanie ulic Hawany
Kuba Hawana co warto zobaczyć? Piękne, klimatyczne ulice starego miasta

 

Czas na małe podsumowanie. Za co pokochałam Hawanę? Za cudowny klimat, za przepiękną architekturę, która pozostała po Hiszpanach i Amerykanach i za tą inność. To miasto o różnych obliczach. Piękne, pełne zabytków, pełne biedy, z rozpadającymi się budynkami, jednak tak klimatyczne, że miałam ochotę chodzić i chłonąć go jak najwięcej… 

Oczywiście Havana to nie tylko piękne zabytki i stare miasto. Inne oblicze Hawany i codzienne życie mieszkańców pokażę Wam w następnym wpisie! Tam nie będzie już tak pięknie i kolorowo…

Zobacz również: KUBA – PRAWDZIWE OBLICZE KARAIBSKIEGO RAJU

Pozdrawiam!

Don`t copy text!