Czy warto zobaczyć Budziszyn? Wycieczka do Niemiec na jeden dzień

Po Goerlitz, Lipsku i wielokrotnych wizytach w Dreźnie, w końcu przyszła pora na Budziszyn. Wybraliśmy się tam w zeszły weekend. Budziszyn to niemieckie miasto blisko granicy z Polską, które słynie z pięknej starówki i licznych wież. Miasto jest raczej mało popularne wśród polskich turystów, dlatego myślę, że warto je Wam trochę przybliżyć. Co ciekawe, chyba pierwszy raz będąc za granicą Naszego kraju, nie usłyszałam ani razu języka polskiego, a jak wiadomo Polaków można spotkać wszędzie 😉 Nie przedłużając, przejdźmy do tego, co warto zobaczyć w Budziszynie. Będzie dużo zdjęć i informacji praktycznych. Zaczynamy!

Czy warto zobaczyć Budziszyn? Wycieczka do Niemiec na jeden dzień - Panorama Budziszyna
Panorama Budziszyna z mostu na Sprewą


BUDZISZYN – DOJAZD, PARKING, KOMUNIKACJA MIEJSKA

Budziszyn to miasto leżące mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Goerlitz a Dreznem. Od Wrocławia można dojechać tam autostradą A4 i dalej niemiecką 4, czyli cały czas autostradami. Trasa zajmuje ok. 2h, więc nie jest daleko. Świetnym miejscem do zaparkowania w Budziszynie jest parking, który znajduje się na Schliebenstrasse 20 i nazywa się Wohnmobil Stellplatz Bautzen. Parking jest bezpłatny, jest na nim dużo miejsc i darmowa toaleta. Niemcy tam nawet campingują 😉 Widać stamtąd część zabytków, a do centrum dojdzie się spacerem w 10 minut. Po mieście kursują autobusy, ale jeżeli chce się zobaczyć samo centrum, to są raczej zbędne. Najlepsze będą wygodne buty, trochę energii i uśmiech na twarzy! 🙂

Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Klimatyczne ulice miasta i hotel Schloss Schenke
Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Mury obronne

 

BUDZISZYN – CO ZOBACZYĆ I ZWIEDZIĆ?

Budziszyn to miast, które śmiało można określić jako miasto wież. Jest ich tutaj naprawdę dużo i łatwo natknąć się na jakąś podczas zwiedzania. Dzisiaj pokażę Wam część z nich. Przy każdej wieży warto sprawdzić, czy nie ma w niej tarasu widokowego lub wystawy. Klimat miastu nadają również pozostałości murów obronnych, które często pięknie komponują się ze współczesną zabudową, a momentami ma się wrażenie, że cofnęło się setki lat w czasie. Dla mnie to właśnie pozostałości murów tworzą najpiękniejsze miejsca w mieście.

Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Rynek Główny, Ratusz i Katedra św. Piotra
Rynek, Ratusz i Katedra św. Piotra w Budziszynie

Rynek Główny, Ratusz i Katedra św. Piotra

Wycieczkę po mieście najlepiej rozpocząć w centrum miasta, gdzie czeka na Nas Rynek Główny (Hauptmarkt) oraz Ratusz (Stadt Bautzen), na wieży którego można podziwiać średniowieczny zegar słoneczny. Obok znajduje się Katedra św. Piotra. Budynek jest bardzo ładny i z ciekawą historią, bo od stuleci używają go zarówno katolicy i protestanci.

Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Stara Wieża Wodna i ruiny klasztoru
Wieża Wodna (Wasserturm) i ruiny klasztoru Franciszkanów
Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Stara Wieża Wodna
Wieża Wodna (Wasserturm) Budziszyn

Stara Wieża Wodna i ruiny klasztoru Franciszkanów

Niedaleko Katedry znajdują się ruiny klasztoru i kościoła Franciszkanów, które można swobodnie zwiedzić. Tuż przy ruinach znajduje się również Wieża Wodna Wassertum (w internecie znalazłam informacje o tym, że jest to wieża wodna, jednak niemiecka nazwa wskazuje na to, że to wieża ciśnień). Wnętrze jest również udostępnione do zwiedzania.

Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Zamek Ortenburg
Zamek Ortenburg Budziszyn


Zamek Ortenburg

Kolejną atrakcją turystyczną jest Zamek Ortenburg, który pierwotnie powstał pod koniec X wieku i został przebudowany w XV wieku przez węgierskiego króla Macieja Korwina. Częścią przebudowy było m.in. dodanie bardzo charakterystycznej, białej wieży z podobizną króla. W zamku znajduje się teraz muzeum serbskie.

Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Wieża Mikołajska
Wieża Mikołajska Budziszyn
Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Ruiny kościoła św. Mikołaja i stary cmentarz miejski
Ruiny kościoła św. Mikołaja i stary cmentarz Budziszyn

Wieża Mikołajska, ruiny kościoła św. Mikołaja i stary cmentarz

Ciekawym miejscem do odwiedzenia w Budziszynie jest również część miasta, na którą składa się Wieża Mikołajska, stary cmentarz i ruiny kościoła św. Mikołaja. Na wieżę można wejść, znajduje się tam również mini wystawa. Za wieżą znajdziemy wejście do starego cmentarza, na którym znajdują się groby znanych Łużyczan. Są również ruiny kościoła, który został zniszczony w XVII wieku podczas wojny trzydziestoletniej. Jest tu również ładny widok na dolinę Sprewy.

Budziszyn co zobaczyć? Mury obronne i baszta
Mury obronne i baszta

Wokół zamku można trafić również na świetnie zachowane mury obronne i baszty. Przyjemne miejsce na spacer i podziwianie widoków.

Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Pomnik radziecki
Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Pomnik dla polskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie pod Budziszynem w 1945
Pomnik na część polskich i radzieckich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie pod Budziszynem

Spacerując terenami zielonymi znajdującymi się niedaleko centrum natrafiliśmy również na pomnik na część polskich i radzieckich żołnierzy, którzy zginęli w 1945 roku w bitwie pod Budziszynem. Na zdjęciu możecie zobaczyć część tego pomnika.

Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Ulice w centrum miasta
Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Bogata wieża zwana krzywą wieżą
Bogata wieża Budziszyn zwana krzywą wieżą

Bogata wieża (krzywa wieża)

W centrum miasta przy bardzo ładnym deptaku i placu, na którym można odpocząć, znajduje się najbardziej znana w Budziszynie wieża, czyli Bogata Wieża. To jej oficjalna nazwa, jednak przyjęło się określenie “krzywa wieża”, ponieważ jest odchylona od pionu o 144cm. W środku znajduje się taras widokowy.

Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Nowa Wieża wodna
Nowa Wieża Wodna Budziszyn

W Budziszynie warto odwiedzić również Starą Wieżę Wodną, w której znajduje się taras widokowy oraz muzeum techniki.

Ciekawym miejscem, o którym czytałam, ale którego niestety nie udało mi się zobaczyć, jest więzienie Stasi. Kiedyś było to wiezienie NSDAP, później obóz koncentracyjny dla nazistów i antykomunistów, następnie więzienie Służb Bezpieczeństwa NRD, a teraz znajduje się tam muzeum i Miejsce Pamięci.

Ostatnim ciekawym ze względu na historię obiektem jest Dom Czarownic, czyli zwykły dom rybacki, który przetrwał wszystkie wojny i pożary przez co był kojarzony ze złymi mocami. Znajduje się on niedaleko brzegu Sprewy.

Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Spacer wzdłuż murów obronnych i rzeki Sprewy
Budziszyn co zobaczyć i zwiedzić? Wieża ciśnień, mury obronne, zabytki

 

Budziszyn to naprawdę fajna opcja na jednodniową wycieczkę, aby chwilę oderwać się od codzienności i zrelaksować. Można tam spędzić również miły i spokojny weekend podziwiając piękne zabytki i spacerując klimatycznymi ulicami w mieście i wzdłuż rzeki. To wręcz idealne miejsce dla osób lubiących zamki i ja jako jedna z nich, czułam się tam bardzo dobrze.

I jak, zachęciłam Was do odwiedzenia Budziszyna? A może już tam byliście? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

Zobacz również:
GOERLITZ I ZGORZELEC – POMYSŁ NA WEEKEND
HRADEC KRALOVE – MAGICZNE MIASTO W CZECHACH
NOWE MIASTO NAD METUJĄ
OŁOMUNIEC
LIPSK NA WEEKEND
CO ZOBACZYĆ W NEAPOLU? CZ.1
CO ZOBACZYĆ W NEAPOLU? CZ.2

Pozdrawiam!

Don`t copy text!