Goerlitz i Zgorzelec – pomysł na weekend | Co warto zobaczyć i co zwiedzić?

W ostatni weekend odwiedziłam miejsce, które miałam na liście do zobaczenia już od bardzo dawna. Jest nim najbliższe granicy z Polską, niemieckie miasto Goerlitz. Byłam już wielokrotnie w Dreźnie i Berlinie, odwiedziłam również Lipsk, a Goerlitz zawsze spadało na dalszy plan. Przyznaję, że zdjęcia, które widziałam w internecie trochę mnie zniechęcały i myślałam, że nie będzie tam zbyt dużo do oglądania. Myliłam się! Miasto jest naprawdę klimatyczne, zadbane, pełne ciekawych budynków i zabytków. Od początku zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie i mam nadzieję, że uda mi się chociaż trochę oddać jego klimat na zdjęciach.

Goerlitz i Zgorzelec - pomysł na weekend | Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Goerlitz Kościół św. Piotra i Pawła
 Goerlitz co zwiedzić? Spacer małymi, urokliwymi uliczkami.

 

GOERLITZ I ZGORZELEC – POMYSŁ NA WEEKEND

Goerlitz i Zgorzelec to tak właściwie jedno miasto przedzielone rzeką i połączone mostami. Niby to samo, a jednak widać dużą różnicę. My wybraliśmy się w celu zwiedzenia Goerlitz, dlatego na nim się skupię. Goerlitz to miasto bardzo czyste, zadbane i odnowione. Znajdziemy tutaj ciągi pięknych kamienic, mnóstw zabytków, bardzo klimatyczne uliczki, a na przedmieściach piękne, duże i stare wille. Jest również bardzo przyjemny Park Miejski, w którym można odpocząć i tereny spacerowe w pobliżu rzeki, które aktualnie z pierwszymi liśćmi, które spadły z drzew, tworzą bardzo romantyczny klimat. Miasto upodobali sobie również filmowcy. Kręcono tutaj między innymi “Bękarty Wojny” i “Grand Budapest Hotel”. Z moich obserwacji wynika, że Goerlitz jest popularne nie tylko wśród Polaków. Można tam spotkać również dużo niemieckich turystów.

Co zobaczyć w Goerlitz? Śródmieście pełne pięknych kamienic
Goerlitz Śródmieście
Co zobaczyć w Goerlitz? Rynek i Nowy Ratusz
Goerlitz Rynek i Nowy Ratusz
Goerlitz co zobaczyć? Stary Ratusz, Kościoły, rzeźby, ornamenty
Goerlitz Stary Ratusz
Co zobaczyć w Goerlitz? Złota brama

 

GOERLITZ KOMUNIKACJA MIEJSKA I DOJAZD

Dojazd z Wrocławia do Goerlitz to tylko 1,5h drogi autostradą A4, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że na A4 w okolicach Wrocławia bardzo często dochodzi do wypadków i można tam utknąć na kilka godzin, dlatego przed trasą warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja na drodze. My w ten sposób ominęliśmy już kilka razy utknięcie w korku.

Auto można zaparkować w Zgorzelcu tuż przy Moście Staromiejskim (ul. Wrocławska). Miejsc parkingowych jest sporo, a w weekend parkuje się tam za darmo. My w niedzielę nie mieliśmy najmniejszego problemu ze znalezieniem miejsca tuż przy przejściu przez granicę.

Do Goerlitz można dojechać również pociągiem, który kursuje na trasie Wrocław-Drezno (Koleje Dolnośląskie). Wysiąść można na stacji Zgorzelec lub na stacji Goerlitz. Jeżeli chce się zwiedzić samo Goerlitz, to lepszym pomysłem jest wybór dworca Goerlitz. Cenowo oczywiście korzystniej wychodzi Zgorzelec (cena biletów Wrocław – Zgorzelec to ok. 27zł). Po mieście można poruszać się pieszo, można również skorzystać z komunikacji miejskiej, w skład której wchodzą autobusy i tramwaje (linia 2 i 3). Dla zainteresowanych zostawiałam na dole zdjęcie, na którym można sprawdzić ceny biletów.

Co zobaczyć w Goerlitz? Dworze główny kolejowy
Goerlitz Dworzec Główny Kolejowy
Goerlitz co zwiedzić? - dworzec główny wnętrze
Goerlitz Dworzec wnętrze
Goerlitz komunikacja miejska tramwaje
Goerlitz komunikacja miejska - ceny biletów
Goerlitz komunikacja miejska – ceny biletów


GOERLITZ CO WARTO ZOBACZYĆ I CO ZWIEDZIĆ ?

Do zwiedzenia Goerlitz wystarczy jeden dzień i wygodne buty 😉 Miejsc do zwiedzenia jest całkiem sporo, na kilka godzin chodzenia plus często chodzi się pod górkę, dlatego odpowiednie obuwie to podstawa, jeżeli chcemy zobaczyć jak najwięcej. Jeżeli planuje się odwiedzić również muzea (np. popularne Muzeum Śląskie – historia Śląska) i inne miejsca od środka, warto przeznaczyć na to cały weekend.Do Goerlitz weszliśmy od strony Mostu Staromiejskiego, gdzie przywitał nas piękny i najbardziej charakterystyczny widok na miasto i Kościół św. Piotra i Pawła. Do kościoła można wejść i obejrzeć jego wnętrze. W mieście jest również sporo innych, ciekawych kościołów. Spacerując ulicami Starego Miasta co chwilę można napotkać zabytkowe budynki, rzeźby, fontanny, piękne bramy i ornamenty. Goerlitz słynie z zabytków. Jest ich tutaj ponad 3500, najwięcej spośród wszystkich niemieckich miast. Są również wąskie, kręte i bardzo klimatyczne uliczki, w które warto się zapuścić. Spacerując dalej po Śródmieściu znajdziemy ciągi pięknych, odnowionych kamienic. Wśród nich można znaleźć również te, które czekają na renowację, a lokale są zabite dechami, ale mimo wszystko te pojedyncze budynki nie odbierają uroku reszcie. Zapuszczając się dalej, na przedmieścia i tereny zielone, możemy zobaczyć okazałe, stare wille.

Pod zdjęciami znajdziecie nazwy miejsc i zabytków, które warto zobaczyć i które łatwo napotkać spacerując ulicami 🙂

Goerlitz co zobaczyć? Gruba Wieża
Goerlitz Gruba Wieża
Co zobaczyć w Goerlitz? Muzeum Bastion Kaisertrutz i wieża obronna Reichenbach
Goerlitz Muzeum Bastion Kaisertrutz i wieża obronna Reichenbach
Co zobaczyć w Goerlitz? Plac Pocztowy i Sąd
Goerlitz Plac Pocztowy i Sąd
Goerlitz co zobaczyć? Wieża Mikołaja
Goerlitz Wieża Mikołaja
Goerlitz co zobaczyć? Zabytki

 

Dla mnie miasta to nie tylko budynki i zabytki, ale również tereny zielone, które dodają uroku i zapewniają chwilę odpoczynku i relaksu wśród zieleni. Takim miejscem w Goerlitz jest Park Miejski (Stadtpark), bardzo ładny, zadbany i pełen starych, okazałych drzew. Będąc w parku trafiliśmy na imprezę rodzinną, w której widać było integrację Goerlitz i Zgorzelca – impreza była prowadzona w języku polskim i niemieckim. Za parkiem, wzdłuż Nysy Łużyckiej, ciągną się również bardzo klimatyczne i romantyczne tereny spacerowe. W Goerlitz znajduje się również mini ZOO (Tierpark). Ceny wstępu to 6,9€, ulgowy 3,9€. Można do niego dojechać tramwajem (znajduje się za dworcem). W niedzielę nie było kolejki. Na stronie ZOO można znaleźć wszystkie informacje w języku polskim → ZOO.

ZAKUPY W GOERLITZ

Do Goerlitz można się wybrać również na zakupy po niemiecką chemię, słodycze, czy cokolwiek lubicie. Znajduje się tam drogeria DM. Nie ma Primarku, najbliższy jest w Dreźnie, Berlinie, Lipsku i Pradze. Krążą jednak plotki, że już niedługo Primark zawita do Polski i to do kilku miast 😉 Wybierając się do Niemiec na zakupy należy pamiętać, że w niedzielę sklepy są pozamykane. Święta natomiast często nie pokrywają się z polskimi.

Goerlitz co zobaczyć? Park Miejski Stadtpark
Goerlitz Park miejski Stadtpark
Goerlitz spacer wzdłuż Nysy Łużyckiej
Goerlitz Most Staromiejski, Nysa Łużycka, Kościół św. Piotra i Pawła

ZGORZELEC – DOM KULTURY I PRZEDMIEŚCIE NYSKIE

W samym Zgorzelcu spędziłam znaczniej mniej czasu niż w Goerlitz. Zobaczyłam Przedmieście Nyskie, Bulwar Grecki i trasę do najsłynniejszego miejsca w Zgorzelcu, czyli Domu Kultury. Od Mostu Staromiejskiego do Domu Kultury jest ok. 20-30 minut drogi pieszo, można tam również dojechać autem (parking znajduje się tuż obok). Ja jako że uwielbiam chodzić, skorzystałam z opcji pierwszej i przy okazji mogłam popatrzeć trochę na miasto. Różnicę pomiędzy miastami widać bardzo wyraźnie. Zgorzelec jest mniej zabudowany, a kamienice niestety są głównie zaniedbane. Obok Domu Kultury znajduje się przyjemny park. Podobno wnętrze Domu Kultury jest bardzo ładne (na zdjęciach robi wrażenie), jednak nie udało mi się go zobaczyć.

Zgorzelec Przedmieście Nyskie
Zgorzelec Przedmieście Nyskie i Nysa Łużycka
Co zobaczyć w Zgorzelcu? Dom Kultury
Zgorzelec Dom Kultury

Goerlitz bardzo przypadł mi do gustu. Podoba mi się piękna zabudowa, urzekły mnie klimatyczne uliczki, spokój, czystość, tereny spacerowe i atmosfera, jaka tam panuje. Z chęcią wybiorę się tam ponownie, może na weekend albo chociaż na jeden dzień 🙂

Zobacz również:
HRADEC KRALOVE – MAGICZNE MIASTO W CZECHACH
NOWE MIASTO NAD METUJĄ
CZY WARTO ZOBACZYĆ BUDZISZYN?
LIPSK NA WEEKEND
OŁOMUNIEC
CO ZOBACZYĆ W NEAPOLU? CZ.1
CO ZOBACZYĆ W NEAPOLU? CZ.2

Pozdrawiam!

Don`t copy text!