Co warto zobaczyć w Neapolu? Najciekawsze miejsca i atrakcje cz.2

W pierwszej części wpisu CO WARTO ZOBACZYĆ W NEAPOLU przedstawiłam Wam najważniejsze informacje o tym pięknym, włoskim mieście i wszystkie moje spostrzeżenia na jego temat. Jeżeli jeszcze nie czytaliście tej pozycji, a chcielibyście wiedzieć, co ciekawego i nietypowego można zastać w Neapolu, to serdecznie Was tam zapraszam. Dzisiaj natomiast skupię się na miejscach, które warto odwiedzić będąc w Neapolu.

Widok na Neapol z Castel Sant'Elmo

 

Zamek Sant’Elmo

Nie ma lepszego miejsca w Neapolu, z którego można zobaczyć przepiękny widok na całe miasto, zatokę neapolitańską i Wezuwiusza. Castel Sant’Elmo znajduje się na najwyższym wzgórzu w Neapolu (wzgórze Vomero). Zamek sam w sobie wygląda bardzo ciekawie i imponująco, jednak to widok na miasto i zatokę przebijają wszystko. Warto posiedzieć tam dłużej i poczekać do zmroku, bo miasto nocą zawsze nabiera uroku. W środku zamku znajduje się muzeum, jednak nie mieliśmy okazji go odwiedzić, bo zostało zamknięte. Podobno to normalne, że często zamykają o innych godzinach niż powinni. Do zamku można dostać się na pieszo lub podjechać kolejką szynową Funicolare. Znajdziecie ją przy przy stacji metra Montesanto.

Bilet wstępu: 5€ normalny / 2,5€ ulgowy

Jeżeli nie macie wchodzić do samego zamku, a chcecie zobaczyć piękny widok na miasto, to tuż przy zamku jest świetny punkt widokowy.

Zamek Sant'Elmo Neapol Włochy w środku
Czy warto odwiedzić zamk Sant'Elmo Neapol
Widok na Neapol z zamku Sant'Elmo
Widok na Neapol z zamku Sant'Elmo widok na miasto po zachodzie słońca
Neapol Włochy - Pałac Królewski w Neapolu. Palazzo Reale di Napoli

 

Pałac Królewski w Neapolu | Palazzo Reale di Napoli

Ten niepozorny budynek ze zdjęcia skrywa prawdziwe skarby i zaskakuje swoim bogatym wnętrzem. Jest iście królewsko i z przepychem! W końcu to pałac królewski. To jedno z najciekawszych miejsc, które zobaczyliśmy w Neapolu i bardzo polecam je odwiedzić. Na pewno nie będziecie zawiedzeni tym, co zastaniecie w środku. Pałac znajduje się w centrum miasta na przeciwko Bazyliki. Dokładny adres to Piazza del Plebiscito.

Bilet wstępu: 4€

Neapol Włochy - Pałac Królewski w Neapolu w środku
Neapol Włochy - Pałac Królewski w Neapolu. Czy warto zobaczyć Palazzo Reale di Napoli
Neapol Włochy - Pałac Królewski w Neapolu. Palazzo Reale di Napoli w środku
Neapol Włochy - Pałac Królewski w Neapolu. Palazzo Reale di Napoli wnętrze
Pompeje koło Neapolu. Zwiedzanie ruin starożytnego miasta pomnik

 

Pompeje

Będąc w Neapolu warto wybrać się w podróż pociągiem i odwiedzić ruiny starożytnego miasta, które przegrało z niszczycielską mocą Wezuwiusza. Miastem tym są znane z podręczników od historii Pompeje. Przyznam szczerze, że zupełnie inaczej sobie je wyobrażałam. Zdecydowanie lepiej i ciekawiej zobaczyć takie miejsce na żywo. Najbardziej zdziwiło mnie to, w jak dobrym stanie zachowały się budowle czy malowidła. Wulkan pokrył je lawą w 79 roku, a my po prawie 2000 tysiącach lat jesteśmy w stanie zobaczyć mniej więcej jak żyli ludzie w tamtych czasach. Niestety nie trafiliśmy z pogodą. Odkąd weszliśmy na teren wykopalisk zaczęło padać i nie przestawało przez wiele godzin. Przez to nie zobaczyłam wszystkiego, co chciałam i czuję ogromny niedosyt. Muszę pojechać tam jeszcze raz i nadrobić! Jeżeli planujecie się tam wybrać, to koniecznie weźcie wygodne buty. Miasto jest ogromne i jest bardzo dużo miejsc do zobaczenia. Zarezerwujcie na to również dużo czasu, najlepiej cały dzień, bo nie da się tego obskoczyć w chwilę.

Są jeszcze jedne wykopaliska archeologiczne, które można odwiedzić. Miasto Herkulanum tak samo jak Pompeje w 79 roku zostało pokryte lawą. Znajduje się jeszcze bliżej Neapolu i podobno zachowało się lepiej niż Pompeje. Jest też mniejsze, dzięki czemu łatwiej zwiedzić cały teren.

Do obu miast dojedziecie koleją Circumvesuviana, która odjeżdża z dworca Galibardi w kierunku Soretto. Wysiada się na stacji Pompei Scavi. Trochę wcześniej znajduje się stacja Ercolano Scavi, na której wysiadamy, aby zwiedzić Herkulanum. Dojazd do Pompei zajmuje ok. 30 minut.

Bilet wstępu: 11€

Pompeje koło Neapolu. Zwiedzanie ruin starożytnego miasta obraz i wykopaliska
Pompeje koło Neapolu. Zwiedzanie ruin starożytnego miasta. Ludzie
Pompeje koło Neapolu. Zwiedzanie ruin starożytnego miasta łaźnie
Pompeje koło Neapolu. Zwiedzanie ruin starożytnego miasta
Pompeje koło Neapolu. Zwiedzanie ruin starożytnego miasta ogród
Pompeje koło Neapolu. Zwiedzanie ruin starożytnego miasta stadion

 

Castel Nuovo

Nieopodal Pałacu Królewskiego znajduje się kolejne ciekawe miejsce, które można odwiedzić lub popodziwiać z bliska. Jest nim piękny Castel Nuovo. My odpuściliśmy, bo nie starczyło czasu, ale gdybym miała wybrać się ponownie do Neapolu, to z chęcią zajrzałabym do środka.

Bilet wstępu: 6€

Neapol Włochy Castel Nuovo (Nowy Zamek)

 

To oczywiście nie wszystko, co można zobaczyć w Neapolu. Miasto skrywa również bardzo ciekawą część podziemną. Niestety nie udało mi się tam dotrzeć, czego żałuje tak samo bardzo, jak tego, że nie zwiedziłam dokładniej Pompei…

Co warto zobaczyć w Neapolu? Najciekawsze miejsca i atrakcje cz.1 | Darmowe zwiedzanie

Zobacz również:
GOERLITZ I ZGORZELEC – POMYSŁ NA WEEKEND
HRADEC KRALOVE – MAGICZNE MIASTO W CZECHACH
CZY WARTO ZOBACZYĆ BUDZISZYN?
LIPSK NA WEEKEND
CO ZOBACZYĆ W NEAPOLU? CZ.1

Pozdrawiam!