Co warto zobaczyć w Neapolu? Najciekawsze miejsca i atrakcje cz.1 | Darmowe zwiedzanie

W grudniu w ramach wyjazdu urodzinowego odwiedziłam piękne włoskie miasto – Neapol. Neapol leży w południowych Włoszech i jest 3. największym miastem w kraju. Da się odczuć to będąc na miejscu. Ciągle dużo ludzi i samochodów. To miasto, które nigdy nie śpi. Co ciekawe, to właśnie tutaj wymyślono najcudowniejsze danie na świecie, bez którego nie wyobrażamy sobie życia – pizzę. Tutaj również powstała pierwsza pizzeria na świecie. Teraz możemy spotkać je na każdym kroku, a ceny są zaskakująco przyjemne. Przepyszną pizzę dostaniemy już za 3-4€!

Neapol Włochy nocą

 

Neapol to miasto pięknych, historycznych budowli, wąskich uliczek, szalonych kierowców, śmieci na ulicach i prania wywieszonego za oknem. Tak, to nieszczęsne pranie, które w Polsce uważane jest za faux pas, w Neapolu wisi sobie na widoku i suszy się na wietrze w promieniach słońca nawet zimą. I najwyraźniej nikomu nie przeszkadza. Kierowcy mają natomiast prawdziwy włoski temperament i radzę bardzo na nich uważać. Przechodzenie na zielonym wcale nie oznacza, że nikt Was nie przejedzie! Niestety prawie sprawdzone na własnej skórze. Nastawcie się również na to, że klaksonu używa się zawsze i wszędzie.Może nie brzmi to zbyt zachęcająco, ale musicie mi uwierzyć, że to tylko nieistotna część tego, co Neapol może Wam zaoferować. To w sumie kilka rzeczy, które bardzo rzuciły mi się w oczy od razu po przyjeździe. Samo miasto natomiast jest piękne, klimatyczne i ma wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, a to przecież najważniejsze.

Neapol Włochy miasto nocą nie śpi
Urok Neapolu - wąskie uliczki

 

DARMOWE ZWIEDZANIE NEAPOLU

Najlepszy sposobem na poznanie miasta i jednocześnie tym, które nic nie kosztuje jest spacer. Uwielbiam rozpoczynać podróż od reprezentacyjnego centrum miasta (które w Neapolu wpisane jest na światową listę dziedzictwa UNESCO) i zapuszczać się w coraz dalsze i coraz bardziej naturalne zakątki, gdzie nie otacza Nas typowo turystyczna atmosfera lecz prawdziwe życie. Można rozglądać się dookoła, chłonąć atmosferę miasta i obserwować jak wszystko zlewa się w spójną całość.

Wiadomo jednak, że oglądanie wszystkich atrakcji z zewnątrz nie jest też do końca satysfakcjonujące. Jeżeli nie chcecie wydawać pieniędzy na muzea i wykopaliska archeologiczne w Neapolu i okolicy, to  jest również opcja, aby zrobić to zupełnie za darmo! W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest darmowy dla wszystkich. Sami skorzystaliśmy z takiej okazji i odwiedziliśmy Pompeje, które pokażę Wam w drugiej części. Tam również przedstawię Wam  inne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić.

Neapol - bazylika Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola przy Piazza del Plebiscito
Atrakcje Neapol Włochy
Neapol Włochy zimą - wąkie uliczki i mandarynki na drzewach
Pomnik Neapol Santa Lucia
Park w Neapolu
Wezuwiusz czuwa nad Neapolem
Neapol nocą

 

NEAPOL ZIMĄ

Dobrą porą na odwiedzenie Włoch jest okres jesienno-zimowy. Mniej turystów, tanie loty i niższe ceny noclegu. Spędziliśmy 4 dni w Neapolu i mieliśmy słońce, deszcz i chmury. Każdy dzień przyniósł inną pogodę, jednak codziennie było ciepło, dopiero wieczorami robiło się chłodno. W porównaniu do polskich mrozów było bardzo przyjemnie.

Neapol Włochy Zatoka Neapolitańska

 

Neapol tonie w śmieciach

Jeszcze kilka lat temu bardzo głośno było o ważnym problemie, który zalegał na ulicach Neapolu. Śmieciach. Jak to wyglądało, możecie zobaczyć TUTAJ. Aktualnie problem nadal występuje, ale już nie w takim stopniu. W dzień można zauważyć przepełnione kubły, wieczorami śmieci zaczynają wylewać się na ulice, a rano nie ma po nich śladu. Mimo wszystko dziwnie wychodziło się z hotelu i potykało o odpady. Doceniłam dzięki temu to jak czysto jest w Naszym kraju.

Śmieci na ulicach Neapol Włochy
Neapol tonie w śmieciach

 

Zamek Jajeczny – Castel dell’Ovo – darmowy wstęp

Ostatnim miejscem, które możemy zwiedzić całkowicie za darmo jest Zamek Jajeczny, który znajduje się na małej wysepce nieopodal dzielnicy Santa Lucia. Rozpościera się z niego przepiękny widok na miasto i zatokę. Warto zajrzeć, nacieszyć się widokami i zrelaksować choć przez chwilę.

Neapol Włochy Zamek Jajeczny. Castel dell'Ovo
Neapol Włochy Zamek Jajeczny. Czy warto odwiedzić Castel dell'Ovo
Neapol Włochy Zamek Jajeczny. Castel dell'Ovo widok

 

A co robią młodzi Włosi w grudniowe poniedziałki na wagarach? Pływają w morzu! 😀

Promenada Neapol Włochy Santa Lucia

 

Przy okazji muszę pochwalić mój telefon. Jestem zachwycona tym, jak piękne potrafi zrobić zdjęcia ♥

Neapol Włochy Zamek Jajeczny. Castel dell'Ovo mewa

 

To już koniec pierwszej części zdjęć i informacji na temat Neapolu. W niedzielę pojawi się kolejna. Znajdą się w niej ciekawe miejsca do odwiedzenia w samym Neapolu i okolicy.

Co warto zobaczyć w Neapolu? Najciekawsze miejsca i atrakcje cz.2 | Zamek Sant’Elmo, Pałac Królewski, Pompeje, Castel Nuovo

Zobacz również:
GOERLITZ I ZGORZELEC – POMYSŁ NA WEEKEND
HRADEC KRALOVE – MAGICZNE MIASTO W CZECHACH
CZY WARTO ZOBACZYĆ BUDZISZYN?
LIPSK NA WEEKEND
CO ZOBACZYĆ W NEAPOLU? CZ.2

Pozdrawiam!

Don`t copy text!