Lipsk – co warto zobaczyć, ciekawe miejsca, pomysł na weekend

Hej 🙂

W weekend odwiedziłam kolejne miasto Naszych zachodnich sąsiadów. Do tej pory odwiedzałam tylko Berlin i Drezno, tym razem postawiłam na Lipsk. Lipsk to miasto leżące w Saksonii niedaleko Drezna, drugie największe miasto we wschodnich Niemczech. Nie jest popularny turystycznie, jednak nie oznacza to, że nie ma nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. Znajdziemy tutaj piękne, zadbane budynki, zachwycające tereny zielony, ciekawe muzea, taras widokowy na 31. piętrze i największy pomnik w Europie.
centrum lipsk markt muzeum
 

CENTRUM

Najważniejszy punkt każdego miasta. W Lipsku szczególnie cieszy oko, ponieważ budynki są zadbane i odnowione. Na każdym kroku znajdziemy coś, co przyciągnie wzrok. Kocham spacerować po centrum miasta i podziwiać, jak nowoczesne budynki wkomponowane są w zabytkową architekturę. Lipsk zdecydowanie zaspokoił mnie pod tym względem.
ratusz Lipsk Niemcy
Lipsk centrum
Lipsk Niemcy co warto zobaczyć
lipsk nocą
Lipsk Niemcy nocą

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Po mieście najwygodniej przemieszczać się komunikacją miejską, która jest dobrze rozwinięta i jeździ zgodnie z rozkładem. Bilety można kupić w automatach na przystankach lub w tramwajach/autobusach. Ceny biletów jednorazowych są bardzo drogie. Koszt to 1,90-2,50€. Są różne opcje biletów jednorazowych, jednak nie przyglądałam im się na tyle, aby zapamiętać różnicę. Bardziej opłacalne są bilety dobowe. Za bilet 24h dla dwóch osób zapłaciliśmy 11,30€. Obowiązywał on we wszystkich środkach komunikacji miejskiej – tramwajach, autobusach i kolei. Co ciekawe, w Lipsku znajdziemy 4 stacje kolei, które znajdują się w podziemnym tunelu pod centrum miasta.
podziemna stacja kolejowa lipsk

DWORZEC KOLEJOWY

Zwiedzając różne miasta zawsze ląduję na głównych dworcach kolejowych. Nie, nie jestem pasjonatką kolei. Mój S. pochodzi z rodziny kolejarzy i to z jego inicjatywy zwiedzamy dworce. Dworzec główny w Lipsku robi wrażenie. Jest jednym z największych dworców czołowych w Europie. Dziennie obsługuje ok. 150 tys. pasażerów. Na 24 peronie znajduje się również ciekawa wystawa zabytkowego taboru i galeria zdjęć z różnych lat.
dworzec główny lipsk pierwszy dworzec czołowy w Europie
dworzec główny lipsk pierwszy dworzec czołowy w Europie historia

ZAKUPY

Jeżeli macie ochoty na zakupy za granicą, to Lipsk jest do tego doskonałym miejscem. W samym centrum znajdziecie mnóstwo sklepów, od tych tańszych po marki luksusowe. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Bardzo podobały mi się uliczki zaadaptowane na “centra handlowe”. O wiele przyjemniejsza opcja niż typowe galerie. Pamiętajcie jednak o tym, że niedziela to nie jest dobry czas na zakupy w Niemczech, ponieważ sklepy są wtedy zamknięte.
sklepy Lipsk Niemcy

TARAS WIDOKOWY

Na 31. piętrze budynku widocznego na zdjęciu poniżej znajdziecie taras widokowy. Koszt wstępu to 3€.
lipsk taras widokowy 31 piętro

POMNIK BITWY NARODÓW

Pomnik upamiętniający największą bitwę okresu napoleońskiego jest najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta. Jest również największym pomnikiem w Europie. Koniecznie wejdźcie schodkami na górę do Hall of Fame (wejście bezpłatne). Można stamtąd również podziwiać panoramę miasta. Pomnik otoczony jest pięknymi terenami zielonymi.
Lipsk pomnik bitwy narodów
Lipsk pomnik bitwy narodów wejście
Lipsk pomnik bitwy narodów wnętrze

INNE ATRAKCJE

W Lipsku znajdziecie również ZOO i liczne muzea. Najciekawszym z nich jest muzeum Panometer. Znajdują się tam największe panoramy 360° na świecie. Aktualne wystawy, godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie TUTAJ. Takie muzeum jest również w Dreźnie.

NATURA

Lipsk to nie tylko budynki, sklepy czy muzea lecz również piękne parki i tereny zielone nad rzeką. Nie trzeba jechać daleko, aby nacieszyć się pięknem przyrody. Niedaleko centrum znajduje się piękny Johanna Park.
Lipsk - Targi lipskie
Lipsk spodobał mi się na tyle, że z chęcią wrócę tam ponownie. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego, jednak nie pojechaliśmy tam po to, aby odhaczyć jak najwięcej atrakcji turystycznych, lecz po to aby wchłonąć atmosferę miasta i nacieszyć się widokami. Jeżeli szukacie przyjemnego miejsca na weekend, to polecam wybrać się do Lipska. Myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Pozdrawiam!

15 komentarzy

 1. Rzetelne Recenzje 19/10/2017
 2. Donna 19/10/2017
 3. Dookola Swiata 20/10/2017
 4. Różowa Szminka 20/10/2017
  • Samara 23/10/2017
 5. AneczkaBlog 20/10/2017
  • Samara 23/10/2017
 6. pirelka 21/10/2017
 7. Viola 21/10/2017
  • Samara 23/10/2017
 8. Agnieszka 22/10/2017
  • Samara 23/10/2017

Leave a Reply